Trwa ładowanie...
d3rl85m
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Co najmniej 14 zabitych, wielu rannych po serii tornad na południu USA

• Co najmniej 20 tornad nawiedziło południe USA
• Najbardziej ucierpiał stan Missisipi, gdzie zginęło siedem osób, w tym siedmioletni chłopiec
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ulewne deszcze w Avondale Estates w stanie Georgia
Ulewne deszcze w Avondale Estates w stanie Georgia (PAP/EPA, Fot: Erik Lesser)
d3rl85m

Co najmniej 14 osób, w tym siedmioletni chłopiec, zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych po przejściu tornad w środę i czwartek na południu USA. Zdaniem meteorologów do tego zjawiska pogodowego przyczyniły się nietypowo wysokie o tej porze roku temperatury.

Najbardziej ucierpiał stan Missisipi, gdzie zginęło siedem osób, w tym siedmioletni chłopiec uwięziony w samochodzie porwanym przez wichurę. Sześć ofiar śmiertelnych odnotowano w Tennessee, jedna osoba zginęła w Arkansas. Władze w Missisipi poinformowały, że kilkadziesiąt osób zostało rannych, w tym część poważnie.

W czwartek służby przeszukiwały zniszczone domy i inne budynki, poszukując osób uznanych za zaginione. Poszukiwania są utrudnione ze względu na święta Bożego Narodzenia, z powodu których wielu mieszkańców wyjechało.

d3rl85m

Napływające doniesienia mówią o co najmniej 20 tornadach. W Missisipi, gdzie władze ogłosiły stan wyjątkowy, jedno z nich zostawiło za sobą długi na 160 kilometrów korytarz, kończący się dopiero w sąsiednim Tennessee. W Georgii wichury wywołały gwałtowne opady deszczu i obsunięcia ziemi, co w niektórych regionach sparaliżowało ruch na drogach. Obfite opady deszczu i lokalne podtopienia odnotowano również w Alabamie, Karolinie Północnej i Karolinie Południowej.

Według amerykańskiej agencji meteorologicznej (NWS) ryzyko wystąpienia kolejnych tornad zmalało, jednak gwałtownych burzy i deszczu można się spodziewać także w weekend w Oklahomie, Arkansas, Teksasie i Luizjanie.

Tornada mogą się zdarzyć o każdej porze roku, ale zazwyczaj szczyt sezonu na tornada na amerykańskim Południu przypada na wiosnę - przypomina agencja Associated Press. Zdaniem meteorologów w tym roku do ich wystąpienia przyczyniły się nietypowo wysokie dla zimy temperatury.

W 2014 roku tornado przeszło przez południowo-wschodnie regiony Missisipi, powodując śmierć pięciu osób i obrażenia u kilkudziesięciu innych. W 2012 roku seria tornad w Boże Narodzenie zniszczyła wiele domów od Teksasu po Alabamę.

d3rl85m

Podziel się opinią

Share

d3rl85m

d3rl85m
Więcej tematów