CIA chce śledztwa ws. ujawnienia informacji o tajnych więzieniach
Amerykańska Centralna Agencja
Wywiadowcza (CIA) wystąpiła do resortu sprawiedliwości o
wszczęcie śledztwa w sprawie przecieku do dziennika "Washington
Post" ewentualnie zastrzeżonej informacji na temat systemu tajnej
sieci więzień Agencji na świecie - podały agencje Reutera i
Associated Press.
09.11.2005 | aktual.: 09.11.2005 08:16
CIA wystąpiła do ministerstwa sprawiedliwości w sprawie możliwego przecieku ściśle tajnej informacji, zawartej w artykule "Washington Post" - powiedział anonimowy urzędnik administracji amerykańskiej. Nota Agencji została przekazana resortowi sprawiedliwości tuż po publikacji dziennika, zamieszczonej 2 listopada. Podobne procedury zastosowano wcześniej w sprawie głośnej afery, związanej ze sprawą agentki CIA, Valerie Plame.
Ujawnianie tajnych informacji stanowi naruszenie prawa - w tym przypadku jakoby ściśle tajna informacja została przekazana "Washington Post" - wyjaśnił anonimowy urzędnik.
Wcześniej we wtorek republikańscy przywódcy w Kongresie wezwali do wszczęcia dochodzenia mającego ustalić, kto ujawnił prasie, że CIA przetrzymuje jakoby podejrzanych o terroryzm w tajnych więzieniach w Europie wschodniej.
Administracja prezydenta Busha nie potwierdziła, ale i nie zdementowała, informacji dziennika "Washington Post" na ten temat sprzed tygodnia. Na prośbę rządu dziennik nie podał, o jakie kraje chodzi, ale według organizacji Human Rights Watch, więzienie takie miałoby się znajdować w Polsce lub Rumunii.
We wtorek przywódca republikańskiej większości w Senacie, Bill Frist i przewodniczący Izby Reprezentantów z tej samej partii, Dennis Hastert, rozprowadzali na Kapitolu list do komisji wywiadu obu izb z apelem, aby uruchomiły śledztwo w sprawie przecieku.
W liście stwierdza się, że ujawnienie tajnych więzień - jeśli ich istnienie okaże się prawdą - "może mieć dalekosiężne, szkodliwie i niebezpieczne konsekwencje, narażając na szwank nasze wysiłki na rzecz obrony narodu amerykańskiego i naszej ojczyzny przed atakami terrorystycznymi".
Autorzy listu piszą też, że w ostatnich latach liczba przypadków ujawniania mediom informacji stanowiących tajemnicę państwową wydaje się rosnąć, co wygląda na "niebezpieczny trend". Żaden z krajów Europy Wschodniej nie przyznał się do wyrażenia zgody na zorganizowanie na swym terytorium tajnych więzień CIA.