PolskaCeremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w dniach 15-17 stycznia

Ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w dniach 15‑17 stycznia

Przedstawienie performance, wystawa osiągnięć europejskiej architektury, prezentacja twórczości baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy to niektóre z wydarzeń ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury, która odbędzie się w dniach 15-17 stycznia we Wrocławiu.

Ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w dniach 15-17 stycznia
Źródło zdjęć: © WP | Michał Dzierżak

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Wrocławiu Rafał Dutkiewicz, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK), który stolicy Dolnego Śląska będzie sprawować w 2016 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta.

- Postaramy się pokazać w 2016 r., że jesteśmy wspaniałym i - co chcę szczególnie podkreślić - otwartym, tolerancyjnym miastem. Deklaruję, że nie ma w nim miejsca dla nacjonalizmu i ksenofobii - powiedział Dutkiewicz.

Krzysztof Maj, dyrektor Biura Festiwalowego Impart 2016 (instytucja odpowiedzialna za przygotowania Wrocławia do objęcia tytuły ESK), przypomniał, że program artystyczny przygotowany na rok 2016 jest bardzo różnorodny. - Tak został przygotowany, by kultura była dostępna na ulicy, w parkach, szpilach czy zakładach karnych. Tak, by wszystkie grupy mieszkańców włączyć w to święto - mówił Maj.

Głównym wydarzeniem ceremonii otwarcia ESK, którą zaplanowano na 15-17 stycznia, ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie performance zatytułowane "Przebudzenie". Ma to być opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi. - 17 stycznia cztery duchy obudzą się w czterech miejscach miasta i ruszą w kilkukilometrową podróż, by spotkać się w Rynku - powiedział reżyser spektaklu Chris Baldwin, który jest również kuratorem ESK odpowiedzialnym za sztukę performance.

W przedstawieniu weźmie udział około 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy oraz 300 rowerzystów; wykorzystanych zostanie również pięć tramwajów. Wrocławski Rynek, który będzie sceną finału tego przedstawienia, zostanie poddany artystycznej aranżacji. Elementy scenografii pojawią się między innymi na kamienicach.

W ramach ceremonii otwarcia ESK zostanie również otwarta wystawa "Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award". Wystawa, na której zostaną pokazane makiety 170 najlepszych realizacji architektonicznych, zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Architektury 16 stycznia.

Z kolei 15 stycznia odbędzie się wernisaż ekspozycji "Brzmienie", prezentującej twórczość baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy. Rzeźbiarz uznawany za jednego z najważniejszych hiszpańskich artystów drugiej połowy XX w. pochodził z San Sebastian - miasta, które w 2016 r. wraz z Wrocławiem będzie sprawowało tytuł ESK. Wystawę będzie można oglądać w galerii Awangarda BWA Wrocław.

Z kolei we wrocławskim Muzeum Narodowym 16 stycznia zostanie zrealizowany projekt "Muzeum Marzeń". To połączenie malarstwa, literatury, muzyki i teatru. Zwiedzający będą mogli obejrzeć dziewięć kameralnych spektakli inspirowanych m.in. obrazami "Wieczorem" Wassilego Kandinskiego i "Spotkanie" Władysława Podkowińskiego. W spektaklach reżyserowanych przez austriacką artystkę Jacqueline Kornmueller wezmą udział m.in. pisarze Joanna Bator i Jacek Dehnel oraz aktorki Joanna Szczepkowska i Hanna Konarowska.

Ceremonię otwarcia ESK ma również uświetnić cykl wydarzeń - koncertów oraz spektakli - poświęconych twórczości greckich artystów - Iannisa Xenakisa - jednego z najważniejszych na świecie kompozytorów muzyki współczesnej oraz Melinie Mercouri - aktorki, minister kultury i pomysłodawczyni idei ESK.

Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które będą odbywać się w różnych częściach miasta.

W programie artystycznym ESK, który został zaprezentowany w czerwcu tego roku, znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki - architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą. Przygotowania do objęcia tytułu ESK 2016 trwają we Wrocławiu od 2013 r. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z tym tytułem zostanie wydanych ok. 300 mln zł.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław będzie też Światową Stolicą Książki UNESCO, co - zdaniem Ireneusza Grina, kuratora odpowiedzialnego za literaturę w programie ESK 2016 - powiększy skalę wydarzeń z dziedziny literatury. We Wrocławiu w 2016 r. ma także powstać światowy hymn książki, którego tekstem będzie, tłumaczony na kilka języków, wiersz Tadeusza Różewicza. To przedsięwzięcie powstaje we współpracy z UNESCO.

W 2016 r. we Wrocławiu ma się odbyć również wielkie widowisko operowe, oparte na hiszpańskich tradycjach muzycznych. "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" ma być wystawiona dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności.

Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)