Trwa ładowanie...
17-10-2012 10:17

CBOS: pogorszyły się nastroje społeczne Polaków

W październiku Centrum Badania Opinii Społecznej odnotowało dalsze pogorszenie i tak już nie najlepszych nastrojów społecznych. Oceny dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce, a także jej wymiaru politycznego i gospodarczego należą obecnie do najbardziej krytycznych w ostatnich latach.

CBOS: pogorszyły się nastroje społeczne Polaków
d34hyrb
d34hyrb

W ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się oceny kierunku rozwoju sytuacji w kraju, tym samym opinie negatywne (68 proc., wzrost o 4 punkty) już prawie czterokrotnie przeważają nad pozytywnymi (18 proc.).

W potencjalnych elektoratach partyjnych największym zadowoleniem z bieżącej sytuacji politycznej cechują się zwolennicy PO - chociaż i w tej grupie opinie negatywne nieznacznie przeważają nad pozytywnymi (22 proc. wobec 19 proc.). Najbardziej krytycznie sytuację panującą na polskiej scenie politycznej oceniają potencjalni wyborcy PiS (60 proc. opinii negatywnych) oraz badani niezainteresowani udziałem w ewentualnych wyborach parlamentarnych (54 proc.).

Po czerwcowym wzroście z miesiąca na miesiąc maleje liczba osób dobrze oceniających sytuację polityczną w Polsce. Obecnie stanowią one zaledwie 7 proc. ogółu badanych (spadek o 2 punkty) i jest to najniższy odsetek od września 2007 roku, a więc od schyłku rządów PiS. Jednocześnie jedna trzecia respondentów (34 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że sytuacja na polskiej scenie politycznej jest przeciętna – ani dobra, ani zła, a ponad połowa (53 proc.) ocenia ją negatywnie.

Od czerwca systematycznie rośnie też liczba osób niezadowolonych z sytuacji gospodarczej w kraju. Obecnie należy do nich niemal połowa ogółu badanych (45 proc.), podczas gdy usatysfakcjonowany w tym względzie jest zaledwie co ósmy (13 proc., od września spadek o 4 punkty). Ponad jedna trzecia ankietowanych (37 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest przeciętna.

d34hyrb

Będzie jeszcze gorzej?

Pogorszenia sytuacji w kraju w najbliższym roku spodziewa się, tak jak przed miesiącem, niemal połowa Polaków (46 proc.). Dwie piąte (40 proc.) uważa, że się ona nie zmieni, a tylko mniej więcej co dwunasty (8 proc.) przewiduje poprawę.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (269) przeprowadzono w dniach 4-10 października 2012 roku (a więc jeszcze przed tzw. drugim exposé szefa rządu) na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d34hyrb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hyrb
Więcej tematów