CBOS: 32% Polaków za telewizją ojca Rydzyka
32% respondentów CBOS uważa, że telewizja "Trwam" będzie dobrze służyć społeczeństwu, jednak tylko 7% wyraża tę opinię w sposób zdecydowany.
44% respondentów CBOS jest zdania, że telewizja ojca Rydzyka nie będzie społecznie użyteczna (23% uważa, że "zdecydowanie nie"), zaś 24% nie potrafiło zająć stanowiska w tej prawie.
Według CBOS, o tym, że telewizja "Trwam" będzie dobrze służyć społeczeństwu, częściej niż inni przekonani są najstarsi respondenci - powyżej 65. roku życia (40%), mieszkańcy wsi (43%), badani z wykształceniem podstawowym (40%), rolnicy (46%), osoby pracujące w prywatnych gospodarstwach rolnych (45%), gospodynie domowe (57%), ankietowani o raczej niskich dochodach na osobę w rodzinie (51%), biorący udział w praktykach religijnych raz w tygodniu lub częściej (42-46%), mający prawicowe poglądy polityczne (44%).
Ponad jedna trzecia (35%) badanych zadeklarowała, że chciałaby oglądać programy telewizji "Trwam", w tym jednak tylko 10% wyraża tę opinię w sposób zdecydowany. Natomiast ponad połowa (51%) respondentów nie zamierza tego robić, w tym 33% składa takie deklaracje w sposób zdecydowany, a 13% nie miało na ten temat zdania.
Z badań CBOS wynika, że połowa (50%) respondentów uważała, że odpowiednie władze powinny udzielić zezwolenia na otwarcie tej stacji telewizyjnej. Przeciwnego zdania była nieco ponad jedna trzecia (35%) badanych, a 15% nie potrafiło wyrazić swojej opinii w tej sprawie.
W ocenie CBOS, respondenci w większości są zgodni co do tego, że telewizja "Trwam" powinna utrzymywać się jedynie z funduszy kościelnych (60%) oraz z datków odbiorców, telewidzów (41%). Co czwarty (26%) badany wskazuje na emisję reklam jako źródło dochodów, a co ósmy (13%) ankietowany na opłaty abonamentowe. Jedna dziesiąta (10%) respondentów uważa, że telewizja ta powinna być finansowana z funduszy państwowych, a jedynie 7% badanych sądzi, że powinna się utrzymywać przede wszystkim z dochodów za udział w systemie telewizji kablowej.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-6 stycznia tego roku na 1025-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(iza)