Trwa ładowanie...
dfcgl8g
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Były boss włoskiej mafii otrzyma odszkodowanie za to, że przez pobyt w więzieniu musiał przerwać studia

• Były boss mafii z Apulii na południu Włoch, odbywający karę dożywocia za trzy zabójstwa, otrzyma odszkodowanie od państwa za to, że po przeniesieniu do więzienia na Sardynii musiał przerwać studia
• Skargę skierował do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (GettyImages)
dfcgl8g

48-letni Marcello Dell'Anna, były szef mafii z Apulii pod nazwą Sacra Corona Unita, przebywa w więzieniach od ponad 20 lat - przypomina włoska prasa.

W tym czasie rozpoczął studia prawnicze i ukończył je eksternistycznie na uniwersytecie w Pizie z wyróżnieniem. Napisał pracę magisterską na temat praw osadzonych i warunków zaostrzonego rygoru więziennego. Chciał następnie kontynuować studia w Pizie zajmując się kwestią reguł więziennych.

Uniemożliwiło to przeniesienie go do zakładu karnego na Sardynii. Tymczasem właśnie tam, na wydziale prawniczym w Nuoro, dostał wyjątkową szansę; zaczął prowadzić zajęcia dla przyszłych adwokatów, na co otrzymał specjalną przepustkę z więzienia.

dfcgl8g

Przeniesienie na Sardynię, mimo jego odrzucanych wniosków o możliwość kontynuowania studiów specjalistycznych i umieszczenia w więzieniu w Apulii, bliżej jego rodziny, osadzony prawnik zaskarżył przed trzema laty w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Zarzucił państwu włoskiemu naruszenie przysługującego mu prawa do studiów i kontaktów z rodziną. Trybunał przyznał mężczyźnie rację. W rezultacie tego orzeczenia państwo włoskie wypłaci mu odszkodowanie. Jego wysokości nie podano.

W ciągu tych trzech lat były mafijny boss przestał wnioskować o przeniesienie na Sardynię, bo to jego rodzina przeniosła się na wyspę, by być bliżej niego. On zaś kontynuuje studia w więzieniu.

dfcgl8g

Podziel się opinią

Share

dfcgl8g

dfcgl8g
Więcej tematów