Trwa ładowanie...
d5kaxvd
d5kaxvd

Była przywódczyni ksenofobicznej partii na czele parlamentu duńskiego

Była przywódczyni ksenofobicznej Duńskiej Partii Ludowej (DF) , 68-letnia Pia Kjaersgaard, została wybrana na przewodniczącą duńskiego parlamentu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5kaxvd

Na Kjaersgaard, której partia zajęła w czerwcu w wyborach parlamentarnych drugie miejsce, głosowały cztery ugrupowania bloku prawicy i socjaldemokratów, podczas gdy przeciwko jej kandydaturze - lewica i zieloni oraz deputowani z Socjalistycznej Partii Ludowej.

Pia Kjaersgaard jest jedną z najbardziej wpływowych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych postaci duńskiego życia politycznego. Kierowała swą partią przez 17 lat, do roku 2012, kiedy to zrezygnowała ze stanowiska przewodniczącej.

Założona w 1995 DF była w latach 2001-11 arbitrem duńskiego życia politycznego, popierając z zewnątrz liberalno-konserwatywny rząd, który prowadził twardą politykę w sprawach imigracji.

d5kaxvd

"Królowa" Danii, jak ją nazywały media, i jej partia wprowadziły do powszechnego obiegu takie terminy, jak "etniczni Duńczycy" i "nie-Duńczycy", a stosunek partii do imigrantów wyrażały takie drukowane w ich prasie opinie o tych ostatnich, jak "rozmnażają się niczym króliki".

Niemniej nowa przewodnicząca zapewniła, że "będzie przewodnicząca całego Folketingu (parlamentu), niezależnie od tego kto do jakiej partii należy".

d5kaxvd

Podziel się opinią

Share
d5kaxvd
d5kaxvd
Więcej tematów