ŚwiatBorusewicz: wizyta w Kanadzie była ponadstandardowa

Borusewicz: wizyta w Kanadzie była ponadstandardowa

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zakończył kilkudniową wizytę w Kanadzie, podczas której spotykał się z parlamentarzystami, przedstawicielami rządu, kanadyjską Polonią i przedstawicielami środowisk żydowskich. Marszałek stwierdził, że wizyta miała "charakter ponadstandardowy".

09.05.2010 | aktual.: 09.05.2010 23:01

Marszałek Senatu podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze swojej wizyty. Powiedział, że - o ile mu wiadomo - po raz pierwszy zagraniczny polityk został zaproszony do wystąpienia w kanadyjskim Senacie.

- W mojej ocenie Kanada szuka nowych możliwości i nowych kontaktów, wyraźnie chce zbliżyć się z Unią Europejską. Polska jest liderem nowych krajów unijnych, będzie przewodniczyć UE w drugiej połowie 2011 roku i pewnie wtedy zostanie podpisana umowa między Kanadą a Unią Europejską - powiedział Borusewicz.

W połowie ubiegłego roku Kanada i Unia Europejska rozpoczęły negocjacje w sprawie umowy gospodarczej. Umowa ma zliberalizować handel towarami i usługami oraz zwiększyć wzajemne inwestycje.

W kwietniu tego roku wizytę w Kanadzie miał złożyć premier Donald Tusk, jednak ze względu na tragedię prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ta wizyta została przełożona. - Będę go zachęcał, by wizyta odbyła się w tym roku - powiedział Borusewicz.

Borusewicz dodał, że szczególna współpraca Kanady i Polski może również dotyczyć Partnerstwa Wschodniego, które jest polsko-szwedzką inicjatywą, mającą na celu propagowanie demokracji i gospodarki rynkowej w Europie Wschodniej, szczególnie na Ukrainie, a także na Kaukazie.

- Widzę, że jest tu przestrzeń do współpracy. Polska i Kanada mają podobny ogląd, jeśli chodzi o Europę Wschodnią i o NATO. Partnerstwo Wschodnie jest w trakcie tworzenia. Chcemy znaleźć grupę krajów spoza Unii oraz z Unii - grupę przyjaciół Partnerstwa Wschodniego. Kluczowym krajem dla powodzenia inicjatywy jest Ukraina. A także dla Kanady Ukraina jest ważnym krajem - powiedział Borusewicz. Dodał, że program powinien wyjść poza inicjatywy takie jak dofinansowywanie niezależnych mediów i zająć się kwestiami gospodarczymi, sądownictwem czy zwalczaniem korupcji.

Podczas ponadtygodniowej wizyty w Kanadzie Borusewicz odwiedził Polonię w prowincjach Ontario i Manitoba. Na konferencji prasowej podkreślił, że kanadyjska Polonia jest "dobrze osadzona w swoim środowisku". Zadeklarował, że Polska będzie wspierać kanadyjską Polonię, m.in. uczestnicząc w kształceniu młodych liderów polonijnych. Od ubiegłego roku Senat dofinansowuje szkołę liderów w Kanadzie, w tym roku na ten cel przeznaczono 100 tys. dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)