Trwa ładowanie...
d1sd098

Biskupi zapłacą ofiarom księży-pedofilów

Belgijscy biskupi katoliccy zobowiązali się do wypłacenia odszkodowań ofiarom księży-pedofilów, deklarując, że "są świadomi odpowiedzialności moralnej" w związku z nadużyciami seksualnymi w Kościele.
Share
d1sd098

Hierarchowie "jednoznacznie przyznają, że takie czyny są tym bardziej karygodne, że dopuszczają się ich członkowie Kościoła cieszący się moralnym autorytetem, którzy powinni stanowić przykład" - napisano w komunikacie.

Z tego powodu, a także "świadomi oczekiwań społecznych" biskupi zobowiązali się do "podjęcia środków mających na celu zadośćuczynić cierpieniom" ofiar, również na drodze odszkodowań finansowych.

Deklaracja biskupów stanowi odpowiedź na prace parlamentarnej komisji ds. nadużyć seksualnych utworzonej pod koniec 2010 roku po ujawnieniu setek przypadków nadużyć popełnionych przez belgijski kler.

Biskupi mają w tej sprawie współpracować ze specjalną komisją arbitrażową, której powołanie rekomendowała pod koniec marca komisja parlamentarna.

W styczniu ujawniono kościelny raport przeznaczony dla komisji parlamentarnej, z którego wynikało, że Kościół katolicki Belgii zidentyfikował w swoich szeregach 134 księży-pedofilów.

NaSygnale.pl: Umarł na zawał po ataku chuliganów!

d1sd098

Podziel się opinią

Share
d1sd098
d1sd098
Więcej tematów