PolskaBiskup Wiktor Skworc został metropolitą katowickim

Biskup Wiktor Skworc został metropolitą katowickim

Biskup tarnowski Wiktor Skworc został mianowany przez papieża Benedykta XVI na nowego metropolitę katowickiego - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Biskup Skworc zastąpi arcybiskupa Damiana Zimonia, który przechodzi na emeryturę.

Biskup Wiktor Skworc został metropolitą katowickim
Źródło zdjęć: © PAP

Abp Zimoń przechodzi na emeryturę od soboty. Rezygnację na ręce Benedykta XVI złożył, zgodnie z prawem kanonicznym, które nakazuje uczynić to biskupom przekraczającym 75. rok życia, w 2009 r. Papież przyjął rezygnację abp. Zimonia, prosząc jednocześnie, by kontynuował swą dotychczasową posługę przez kolejne dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Nowy arcybiskup katowicki Wiktor Skworc wywodzi się ze Śląska. Urodził się 19 maja 1948 w Rudzie Śląskiej i ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, które miało wówczas siedzibę w Krakowie. W trakcie studiów seminaryjnych pracował przez rok w kopalni węgla kamiennego (obowiązek praktyk kleryckich wprowadził biskup katowicki Herbert Bednorz). Przez szereg lat pełnił funkcję kanclerza kurii katowickiej, a od 1992 r. do chwili nominacji biskupiej był wikariuszem generalnym archidiecezji.

13 grudnia 1997 r. Jan Paweł II mianował go na biskupa tarnowskiego. Biskup Skworc podjął szereg inicjatyw w diecezji tarnowskiej. Z myślą o młodych utworzył Katolickie Centra Edukacji Młodzieży "Kana" - najpierw w Tarnowie, a później w trzech innych miastach. To z jego inicjatywy w Starym Sączu, gdzie w 1997 r. Papież kanonizował bł. Kingę, powstało Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Dla katolików świeckich zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach organizował cyklicznie Diecezjalne Forum. Samorządowców biskup tarnowski zapraszał na dni skupienia, na których uwrażliwiał ich na katolicką naukę społeczną. Diecezja tarnowska, którą kierował, jest znana z dużej liczby powołań i zaangażowania misyjnego. Biskup Skworc skierował do pracy w krajach misyjnych, jak również na Wschód i do krajów Europy Zachodniej około 150 księży.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Skworc jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej oraz Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Niedawno zakończył 10-letnią pracę jako przewodniczący Komisji ds. Misji. Przewodniczy też Zespołowi ds. Finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Odchodzący na emeryturę arcybiskup Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w rodzinie górniczej. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Tam też doktoryzował się w 1977 r. Na biskupa katowickiego mianowano go w 1985 r., a na arcybiskupa metropolitę katowickiego - w 1992 r.

Abp Zimoń jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest również fundatorem nagrody "Lux ex Silesia" przyznawanej osobistościom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej wykazują wysokie walory moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę duchową Górnego Śląska.

Głośnym echem w całym kraju odbił się dokument arcybiskupa Zimonia w sprawie bezrobocia, opublikowany w 2001 r. oraz zainicjowana przez niego w 2002 r. akcja zbierania pieniędzy na wykup nadwyżek zboża od polskich rolników. Za zebrane 450 tys. zł kupiono i wysłano mąkę dla głodującej Afryki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)