Trwa ładowanie...

Białoruś. Swiatłana Cichanouska przemawia do społeczności międzynarodowej

Swiatłana Cichanouska wystąpiła z przemówieniem skierowanym do przywódców Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej. Białoruska opozycjonista zapewniała, że jej naród nie ustąpi w dążeniu do przeprowadzenia demokratycznych wyborów.

Share
Białoruś. Swiatłana Cichanouska przemawia do społeczności międzynarodowej
Białoruś. Swiatłana Cichanouska przemawia do społeczności międzynarodowejŹródło: PAP
d1f4sqn

Cichanouska wygłosiła swoje przemówienie w języku angielskim. Opisała dotychczasową politykę władz, obecną sytuację i powiedziała, do czego dąży białoruska opozycja.

Białoruś. Cichanouska dziękuje Europie

Przywódczyni białoruskiej opozycji mówiła o represjach stosowanych przez władzę po sfałszowanych wyborach prezydenckich sprzed dwóch tygodni. - Protestujący są zastraszani, zatrzymywani i torturowani. Grozi im się codziennie, a to wszystko dzieje się w samum sercu Europy - mówiła.

d1f4sqn

Cichanouska zwróciła się do przedstawicieli Unii Europejskiej, dziękując za deklaracje solidarności z narodem białoruskim. - O sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi mówiły poszczególne partie Parlamentu Europejskiego, potwierdzając tym samym solidarność z naszym narodem. Serdecznie za to dziękuję - kontynuowała.

Białoruś. Aleksander Kwaśniewski doradza telefon do Trumpa

Białoruś. Cichanouska o demokratycznej rewolucji

Była kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich mówiła również o charakterze protestów, które mają miejsce na ulicach Białorusi.

- To nie jest rewolucja anty- i prorosyjska. Nie jest też anty- i prounijna. To po prostu demokratyczna rewolucja. Naród chce w końcu decydować o swoich przywódcach i swoim losie. Nie ma tu przemocy, jest to rewolucja pokojowa. Chcemy cieszyć się swoimi wolnościami - przekonywała.

d1f4sqn

Podkreśliła też stosunek narodu białoruskiego do wartości wyznawanych w Unii Europejskiej. - Białoruś to część Europy. Jesteśmy zaangażowani w proces przestrzegania praworządności w Europie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Białoruś pokazała, że nie odpuści. Wola narodu nie zostanie złamana - zapewniła.

Białoruś. Opozycja chce dialogu

Cichanouska podkreślała, że Białorusinom nie zależy na rozlewie krwi. Nie chcą walczyć z władzą. Ich celem jest dialog, który doprowadzi do przeprowadzenia prawdziwie demokratycznych wyborów.

- Chcemy dialogu z władzami. Jesteśmy gotowi włączyć w ten proces międzynarodowych mediatorów. Stworzyłam radę koordynującą działania opozycji. Niestety, władza odpowiedziała na to groźbami i przemocą. Wszelkie próby zastraszenia nie odniosą sukcesu, żądamy zaprzestania zastraszania i przemocy - apelowała opozycjonistka.

- Naród Białorusi zasługuje na coś lepszego. Europa zasługuje na coś lepszego - zakończyła przemówienie Swiatłana Cichanouska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f4sqn

Podziel się opinią

Share
d1f4sqn
d1f4sqn
Więcej tematów