Bezstronność sędziego w sprawie rawickiego bractwa kurkowego
Prokurator Rejonowy w Rawiczu
(Wielkopolskie) zwrócił się do Prokuratora Okręgowego w
Poznaniu z wnioskiem o wyłączenie go z prowadzenia postępowania
mającego na celu wyjaśnienie, czy strzelanie członków rawickiego
bractwa kurkowego do tarczy z wizerunkiem papieża naruszyło
uczucia religijne innych osób.
Prokuratura w Rawiczu otrzymała od miejscowej policji dowody rzeczowe i materiały z przesłuchań siedmiu uczestników strzelania. Na podstawie tych materiałów, w mojej ocenie, istnieją podstawy do wszczęcia dochodzenia o przestępstwo obrazy uczuć religijnych - powiedział szef prokuratury w Rawiczu Jan Trytko.
W jego ocenie, ze względu m.in. na osoby biorące udział w strzelaniu, prowadzenie sprawy przez prokuraturę w Rawiczu mogłoby nasuwać wątpliwości co do jej bezstronności. Z tego powodu Trytko wystąpił z wnioskiem do Prokuratora Okręgowego. Gdyby nie uwzględniono naszego wniosku, prokuratura w Rawiczu rozpocznie postępowanie o naruszenie uczuć religijnych - zapewnił.
Pod koniec maja rawiccy strzelcy rywalizowali o tytuł tegorocznego króla kurkowego. Strzały oddawano do tarczy z wizerunkiem papieża, w której dolnej części widniały słowa "Nie lękajcie się". Współorganizatorem zawodów był burmistrz Rawicza i marszałek miejscowego bractwa - Tadeusz Pawłowski. Opozycyjni radni z Forum Prawicy Rawickiej (FPR) są zbulwersowani zachowaniem członków bractwa i zapowiadają wystąpienie na zaplanowanej na początek lipca sesji rady miejskiej o dobrowolne ustąpienie Pawłowskiego.
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" uznała w środę, że strzelanie do tarczy z wizerunkiem Jana Pawła II narusza uczucia religijne członków związku i powinno być ścigane. Według KK, wydarzenie, jakie miało miejsce w Rawiczu, "jest przejawem chuligańskiego wybryku".
Krakowscy bracia kurkowi w przesłanym oświadczeniu napisali, że umieszczenie wizerunku papieża na tarczy było niedopuszczalne, a członkowie rawickiej organizacji nie są godnymi nazwy braci kurkowych. Podkreślają związki łączące ich záosobą Jana Pawła II, który przyjął honorowe członkostwo Bractwa Kurkowego w Krakowie.
Za obrazę uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.