Trwa ładowanie...
d34hq7v
Bartłomiej Sienkiewicz: Na Ukrainie jest wojna. Polska przygotowana na zagrożenia
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bartłomiej Sienkiewicz: Na Ukrainie jest wojna. Polska przygotowana na zagrożenia

- Na Ukrainie jest wojna - wojna domowa, w której ktoś z zewnątrz wspiera jedną ze stron - powiedział w Warszawie minister spraw wewnętrznych i administracji Bartłomiej Sienkiewicz. Zapewnił, że Polska jest przygotowana na możliwe zagrożenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d34hq7v

- To jest wojna. Jeśli jest używany ciężki sprzęt i jeśli są używane systemy przeciwlotnicze, jeśli mamy do czynienia z walkami na ulicach, to to jest wojna. Jest to wojna domowa, ale tak na prawdę domowa, tylko dlatego, że ktoś z zewnątrz wspiera jedną ze stron - podkreślił Sienkiewicz. - I to jest istota tej wojny - dodał.

W ocenie ministra musimy się przyzwyczaić do nowego typu konfliktu. - To nie wielkie formacje wojskowe ścierają się ze sobą, tylko niewielkie siły. Ale efekt tego jest równie dewastujący - dla cywilów, politycznie, destabilizujący - jak sytuacje, w których działają wielkie formacje zbrojne - zauważył szef MSW.

d34hq7v

Zapewnił, że Polska jest przygotowana, na możliwe zagrożenia. - Z najwyższym niepokojem się temu przyglądamy, natomiast chcę zapewnić, że jeśli chodzi o ochronę polskich granic, porządek publiczny w Polsce, zdolność rozpoznawania polskich służb specjalnych, to jesteśmy spokojni, jeśli chodzi o nasze interesy - mówił dziennikarzom Sienkiewicz.

- Jesteśmy przekonani, że Polska jest dobrze przygotowana na każdy z możliwych wariantów tego konfliktu u naszego sąsiada - zapewnił minister.

Pytany przez dziennikarzy o możliwości pomocy dla Kijowa ze strony Polski przypomniał, że wpisują się one w możliwości całego Zachodu. - Nasze możliwości w tej sprawie są po prostu niczym innym, jak możliwościami Zachodu jako całości, której jesteśmy częścią - podkreślił.

- Problem polega na tym, że Ukraina nie jest członkiem tych samych organizacji, których członkiem jest Polska. Nie jest członkiem NATO, nie jest członkiem Unii Europejskiej. Nie wiążą nas z Ukrainą żadne traktaty o wzajemnej pomocy wojskowej - przypomniał minister.

d34hq7v

Zaznaczył, że w miarę zaostrzania się sytuacji na Ukrainie Zachód - a my z nim - zaostrza sankcje, które zaczynają przynosić efekty. - Już mówi się o groźbie recesji w Rosji, co byłoby dość poważnym problemem dla tego państwa. Mamy nadzieję, że nastąpi jakaś refleksja i uspokojenie tej sytuacji - mówił dziennikarzom. - Chociaż ostatnia doba świadczyłaby o czymś innym - zauważył.

W ostatnich dniach na Ukrainie trwa operacja antyterrorystyczna Kijowa przeciw separatystom na wschodzie i południu kraju, m.in. w Kramatorsku, Ługańsku, Mariupolu i Konstantynówce. W piątek w zamieszkach w Odessie zginęło ok. 30 osób, m.in w podpalonej siedzibie związków zawodowych.

d34hq7v

Podziel się opinią

Share

d34hq7v

d34hq7v
Więcej tematów