Trwa ładowanie...

Barack Obama: Wielka Brytania powinna pozostać w UE

Prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla telewizji BBC wyraził opinię, że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej by zachować obecny wpływ na wydarzenia na arenie międzynarodowej.
Share
David Cameron i Barack Obama
David Cameron i Barack ObamaŹródło: PAP/EPA, Fot: Olivier Douliery
d3d4yd5

W wywiadzie udzielonym waszyngtońskiemu korespondentowi BBC Obama przekonywał, iż członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej "wzmacnia zaufanie w trwałość relacji transatlantyckich".

- Relacje te są kamieniem węgielnym systemu stworzonego po II wojnie światowej, który pozwolił uczynić świat bezpieczniejszym i bogatszym. Chcemy by Wielka Brytania zachowała swój wpływ na to co dzieje się na arenie międzynarodowej - mówił Obama.

Prezydent USA podkreślał również, że Wielka Brytania jest "najlepszym partnerem" Stanów Zjednoczonych ze względu na "gotowość do wykraczania poza swoje krótkookresowe interesy dla dobra świata".

d3d4yd5

Chwalił również premiera Davida Camerona m.in. za ostatnie decyzje dotyczące zwiększenia nakładów na obronność.

Obama mówił również o sukcesach i porażkach swojej prezydentury. Za największą porażkę uznał fiasko swoich działań zmierzających do ograniczenia dostępu do broni.

- Jeśli popatrzymy na liczbę Amerykanów, którzy zginęli wskutek terroryzmu od zamachów z 11 września to było ich mniej niż 100. Tymczasem w wyniku masowych morderstw z użyciem broni palnej zginęło od tego czasu dziesiątki tysięcy Amerykanów. Niemożność zmiany prawa w tym względzie jest dla mnie niewątpliwie powód do zmartwień ale nie oznacza to, że przestanę działać w tym kierunku w pozostałych 18 miesiącach mojej prezydentury - zapewniał prezydent USA.

Zobacz również: Księżniczka Charlotte ochrzczona

d3d4yd5

Podziel się opinią

Share
d3d4yd5
d3d4yd5
Więcej tematów