Bakterie Salmonella będą walczyć z nowotworem
Terapia przeciwnowotworowa, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, została ogłoszona "Polskim Produktem Przyszłości" - informuje "Dziennik Polski". Leczenie ma polegać na zastosowaniu specjalnych bakterii Salmonella, które dzięki zmianom genetycznym rozpoznają tkankę nowotworową i lokują się w niej po podaniu do krwiobiegu pacjenta.
Dzięki naturalnym mechanizmom inwazyjnym bakterie przenikają do komórek guza, gdzie wywołują tzw. apoptozę czyli proces ich samozniszczenia. Równocześnie dochodzi do pobudzenia układu odpornościowego i reakcji przeciwnowotworowej. Terapia wyklucza skutki uboczne w postaci dolegliwości wywołanych przez bakterie Salmonella, ponieważ jej szkodliwe cechy zostały bardzo osłabione.
Pomysłodawcą i twórcą projektu był dr Michał Bereta z Katedry Immunologii Collegium Medicum UJ, którego zainspirował pomysł amerykańskiej firmy, która chciała opracować metody leczenia bakterią Salmonella, jednak z tego zrezygnowała. Obecnie projekt koordynuje dr hab. Joanna Bereta, prof. UJ z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
Paulina Chorobik, członek zespołu, przyznała, że praca nad uzyskaniem odpowiedniego szczepu bakterii była ciężka i żmudna.
O ochronę patentową dla wynalazku zadbało już Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu działające w UJ.