Polska"Bądź zdrowa, mamo. Zbadaj się!"

"Bądź zdrowa, mamo. Zbadaj się!"

"Bądź zdrowa, mamo. Zbadaj się!" - to motto
nowej kampanii promującej badania profilaktyczne wśród kobiet. Jej
autorki, posłanki Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha i Beata
Małecka-Libera, chcą namawiać dzieci do wręczania swoim mamom
laurek z takim hasłem.

"Bądź zdrowa, mamo. Zbadaj się!"
Źródło zdjęć: © PAP

06.03.2009 | aktual.: 06.03.2009 19:13

Założenia projektu posłanki PO przedstawiły w czwartek na konferencji prasowej w sejmie.

Wcześniej rozdały posłom laurki, z prośbą o zabranie w Dniu Kobiet swoich partnerek na kawę lub szampana, a przy okazji zapytanie ich, czy regularnie wykonują profilaktyczne badania. Posłowie ustawili różowe laurki w ławach poselskich, kilka z nich ozdobiło także stół prezydialny marszałka.

Posłanka Mucha poinformowała, że w ramach kampanii zorganizowany zostanie konkurs plastyczny dla małych dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Własnoręcznie przygotują one swoim mamom laurki na Dzień Matki, wpisując w nie motto kampanii.

Posłanki chcą zaangażować w projekt szkoły w całej Polsce. Autorzy najładniejszych prac z poszczególnych województw pojadą na ogólnopolski finał do Warszawy, a zwycięzca uda się w towarzystwie własnej mamy na wycieczkę do Disneylandu we Francji.

Zdaniem posłanek, docieranie do kobiet poprzez ich dzieci daje podwójne korzyści. Z jednej strony dopiero prośba dziecka może uświadomić kobietom potrzebę i wagę wykonywania badań mammograficznych i cytologicznych, z drugiej - akcja ma na celu promowanie badań profilaktycznych wśród najmłodszych.

Akcja "Bądź zdrowa, mamo. Zbadaj się!" jest elementem większej inicjatywy posłanek PO - "Chroń to, co najcenniejsze" - w ramach której m.in. organizowane są spotkania z kobietami z różnych rejonów Polski. Honorowy patronat objęły nad nią Minister Zdrowia Ewa Kopacz i szefowa resortu edukacji, Katarzyna Hall.

Jak informują posłanki, powołując się na dane NFZ i GUS, co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada 3600 kobiet, a połowa z nich umiera. Rak piersi diagnozowany jest rocznie u 12 tys. kobiet, z czego umiera 5 tys. 30 proc. Polek nigdy nie miało wykonanej cytologii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)