Trwa ładowanie...

Austria zaostrzy kontrole na południowej granicy

• Austria wprowadza dzienne i godzinowe limity wpuszczanych migrantów • Podobne ograniczenia obowiązują w Niemczech • Zaostrzone zostaną także kontrole na południowej granicy
Share
Austria zaostrzy kontrole na południowej granicy
Źródło: AFP, Fot: SAKIS MITROLIDIS
d32u56t

Z powodu utrzymującego się napływu uchodźców i migrantów ekonomicznych Austria zaostrzy kontrolę na swej południowej granicy oraz wprowadzi godzinowe i dzienne limity wpuszczanych osób - poinformowała we wtorek minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner.

Wzmocnienie kontroli obejmie 12 dodatkowych przejść granicznych w landach Karyntia, Styria, Tyrol i Burgenland. Kontrole mają zostać zaostrzone na wzór tych obowiązujących już m.in. na przejściu Spielfeld na granicy ze Słowenią, gdzie wzniesiono ponadto blisko czterokilometrowe ogrodzenie.

Jak poinformował kanclerz Werner Faymann, przygotowania do kontroli trwają również w Brenner, na najważniejszym przejściu na granicy austriacko-włoskiej.

d32u56t

Mikl-Leitner zapowiedziała też, że władze austriackie wprowadzą godzinowe i dzienne limity migrantów wpuszczanych do kraju, na podobieństwo ograniczeń wprowadzonych przez Niemcy. - Będzie limit dzienny i limit godzinowy. Gdy tylko zostaną spełnione, przestaniemy pozwalać migrantom na wjazd - powiedziała szefowa MSW. Nie sprecyzowała, ile będą wynosiły te pułapy.

Z opublikowanych również we wtorek danych austriackiego resortu spraw wewnętrznych wynika, że ok. 40 proc. z 259 osób uznanych przez władze za potencjalnych dżihadystów, ma prawo do ubiegania się o azyl.

- Według stanu na 30 grudnia 2015 roku w przypadku 259 osób mieszkających w Austrii istnieją przesłanki pozwalające wnioskować, że osoby te podróżowały do Syrii lub Iraku, zamierzają lub zamierzały się tam udać lub uniemożliwiono im podróż do tego regionu w celu przyłączenia się do konfliktu zbrojnego po stronie organizacji dżihadystycznej - przekazało MSW w odpowiedzi na interpelację poselską. Według resortu "z pewnym prawdopodobieństwem" można przyjąć, że osoby te działały na rzecz Państwa Islamskiego (IS) lub powiązanego z nim ugrupowania.

Ok. 40 proc. tych osób ma prawo ubiegać się w Austrii o azyl, 3 proc. już się o to stara, a 2 proc. ma inne uprawnienia do pobytu w tym kraju. Pozostali to obywatele Austrii lub innych krajów Unii Europejskiej, a "pojedyncze osoby" mają podwójne obywatelstwo.

d32u56t

Zarówno Austria, jak i Niemcy od jesieni ub. roku przedłużają co kilka tygodni tymczasowe kontrole na swoich niektórych granicach wewnątrz UE, uzasadniając te działania zagrożeniem dla porządku publicznego spowodowanym falą uchodźców.

Mikl-Leitner powiedziała w styczniu, że rząd w Wiedniu pozostaje przy decyzji dotyczącej wprowadzenia górnej granicy liczby uchodźców, których przyjąć może Austria. - Jeżeli chcemy przyjmować uchodźców i ich zintegrować, to potrzebny jest limit. Nasze zasoby są ograniczone - tłumaczyła. Nalegała też na poprawienie przez Grecję ochrony granicy zewnętrznej UE z Turcją. W przeciwnym razie nie wykluczyła, że "granice strefy Schengen będą musiały przesunąć się w kierunku Europy Środkowej", czym zdaniem mediów zasugerowała, że możliwe jest zawieszenie członkostwa Grecji w strefie Schengen.

d32u56t

Podziel się opinią

Share
d32u56t
d32u56t
Więcej tematów