Trwa ładowanie...
d4gpuj6
kobieta

Australijski lokal promujący polską kulturę zostanie odbudowany dzięki wielkiemu wsparciu mieszkańców

Właścicielka restauracji i galerii polskiej sztuki "The Polish Place" wycofała się z prowadzenia biznesu po tym jak jej lokal doszczętnie spłonął. Dzięki wielkiemu wsparciu lokalnej społeczności miejsce promujące polską kulturę zostanie odbudowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Australijski lokal promujący polską kulturę zostanie odbudowany dzięki wielkiemu wsparciu mieszkańców
(facebook.com)
d4gpuj6

Anna Sowter jest Polką mieszkającą w Australii. 34 lata temu otworzyła lokal "The Polish Place" w Queensland na wschodnim wybrzeżu. Gospodarze zapewniali wspaniałą atmosferę i serwowali tradycyjne dania. Dwa lata temu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Annę odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej".

W nocy z 30 na 31 grudnia w lokalu wybuchł pożar, Anna razem z mężem i wnukiem ledwo uciekli przed płomieniami. W trzy godziny drewniany budynek został całkowicie spalony.

Ponad miesiąc zajęło właścicielce lokalu, aby stanąć na nogi. W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Queensland zebrali się, żeby pomóc Annie w przeszukiwaniu gruzów. Była to spontaniczna akcja zorganizowana przez społeczną lokalność.

d4gpuj6

"Pojawił się nawet polski ambasador, który specjalnie przerwał swój urlop, żeby przyjechać i nas wesprzeć. Wiedział, że to miejsce było znaczącym ośrodkiem kultury polskiej" powiedziała w rozmowie ze stacją 9news.

Kilka przedmiotów udało się odnaleźć, między innymi pierścionek i część fotografii. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności pani Sowter podjęła decyzje – lokal zostanie ponownie otwarty, być może już w październiku.

"Włożyłam w tworzenie tego miejsca 34 lata, nie pozwolę, żeby wszystko obróciło się w popiół. Zróbmy to jeszcze raz!" powiedziała w rozmowie z australijską stacją, podkreślając wielką wdzięczność dla mieszkańców Queensland.

d4gpuj6

Podziel się opinią

Share

d4gpuj6

d4gpuj6
Więcej tematów