Trwa ładowanie...

Angela Merkel wątpi, czy USA przerwą działalność szpiegowską w Niemczech

Kanclerz Angela Merkel wyraziła wątpliwości, czy Niemcy byłyby w stanie wymusić zaprzestanie prowadzonej na ich terytorium działalności szpiegowskiej Stanów Zjednoczonych.

Share
Angela Merkel wątpi, czy USA przerwą działalność szpiegowską w Niemczech
Źródło: PAP/EPA, fot: Maurizio Gambarini
d1uc671

- Sądzę, że nie byłoby całkiem proste przekonać Amerykanów - jest to przecież powszechny sposób podejścia do sprawy - by całkowicie przekształcili teraz pracę służb wywiadowczych. Dlatego musimy wyraźnie uwidocznić, na czym polega różnica stanowisk - powiedziała Merkel w telewizji publicznej ZDF.

Na pytanie, czy spodziewa się zmian w postępowaniu USA, odpowiedziała: - Tego nie mogę z góry przewidzieć, mam oczywiście nadzieję, że coś się zmieni.

Władze Niemiec poinformowały w środę, że jeden z urzędników ministerstwa obrony podejrzany jest o działalność szpiegowską na rzecz Stanów Zjednoczonych. Kilka dni wcześniej pracownik niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) został aresztowany pod zarzutem sprzedania tajnym służbom USA w ciągu dwóch lat 218 dokumentów. W konsekwencji poproszono rezydenta CIA w Berlinie o opuszczenie kraju, wybierając w ten sposób łagodniejszą procedurę dyplomatyczną niż uznanie go za persona non grata.

d1uc671

Atmosferę stosunków Berlina z Waszyngtonem wyraźnie pogorszyły ujawnione przez byłego współpracownika podległej rządowi amerykańskiemu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena informacje o rozległym penetrowaniu przez nią globalnej sieci telekomunikacyjnej. Penetracja ta miała obejmować także telefon komórkowy kanclerz Merkel.

W rozmowie z ZDF szefowa niemieckiego rządu nie kryła swego niezadowolenia z domniemanych praktyk wywiadu USA, jakie wyszły na jaw w ubiegłym tygodniu. - Chcemy partnerskiej współpracy. Wymaga to, byśmy się wzajemnie nie szpiegowali i do tego jeszcze biorąc sobie za cel służby wywiadowcze - powiedziała. Zaznaczyła jednocześnie, że nie poleciła niemieckim służbom specjalnym, by ograniczyły współpracę w partnerami z USA - nie ma bowiem takiej potrzeby.

Jak poinformował tygodnik "Der Spiegel", zatrzymany pracownik BND zeznał, iż był podopiecznym agentów CIA z ambasady USA w Wiedniu. W 2012 roku kilkakrotnie spotkał się z nimi w austriackim Salzburgu, by dostarczyć dokumenty i zainkasować za to pieniądze.

Bliscy sprawie przedstawiciele władz USA powiedzieli w piątek Reuterowi, że objęty dochodzeniem urzędnik ministerstwa obrony był raczej w kontakcie z pracownikiem Departamentem Stanu a nie służbami wywiadowczymi, co nasuwa wątpliwości, czy chodzi tu rzeczywiście o szpiegostwo. Urzędnika tego nie aresztowano.

d1uc671

Podziel się opinią

Share
d1uc671
d1uc671
Więcej tematów