Trwa ładowanie...
d413xvg

Angela Merkel: sytuacja na Ukrainie krucha

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w Berlinie do stron konfliktu na wschodzie Ukrainy o przestrzeganie rozejmu uzgodnionego w zeszłym tygodniu w Mińsku. Jej zdaniem "sytuacja jest krucha" i nie ma gwarancji, że rozejm się utrzyma.
Share
Angela Merkel
Angela MerkelŹródło: PAP/EPA, Fot: MAURIZIO GAMBARINI
d413xvg

- Sytuacja jest krucha - oceniła Merkel, dodając, że droga do rozwiązania konfliktu jest "skrajnie trudna". Niemiecka kanclerz nawiązała w ten sposób do sytuacji w okolicach miasta Debalcewe w obwodzie donieckim, gdzie nadal panuje najgroźniejsza sytuacja.

Szefowa rządu wskazała równocześnie na "wzruszające zdjęcia" z minionych godzin, na których widać ludzi poruszających się bez lęku po ulicach miast w strefie niedawnych walk.

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko poinformował wcześniej, że straty strony rządowej w ciągu ostatniej doby to pięciu zabitych i 25 rannych żołnierzy. Według niego w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 112 przypadków ostrzału.

d413xvg

Ukraińskie siły rządowe oskarżają separatystów o łamanie warunków rozejmu, jednak takie same zarzuty wysuwają przeciwko nim prorosyjscy rebelianci w Donbasie.

Szczegóły porozumienia

Rozejm na wschodniej Ukrainie formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego; został on uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km; obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk, czyli mogłyby rozpocząć tę operację w poniedziałek.

W niedzielę przywódcy tzw. czwórki normandzkiej - prezydenci Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i kanclerz Merkel - oświadczyli, że "są generalnie zadowoleni z przestrzegania rozejmu na wschodzie Ukrainy mimo lokalnych incydentów". OBWE także uznała, że rozejm jest na ogół przestrzegany, z wyjątkiem takich miast jak Debalcewe i Ługańsk.

d413xvg

Rzeczniczka niemieckiego MSZ powiedziała dziennikarzom, że jeszcze w tym tygodniu może dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej. Jak podkreśliła, Berlin popiera pomysł przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie Ukrainy.

Zobacz również wideo: Gowin: Mińsk to nowa Jałta

d413xvg

Podziel się opinią

Share
d413xvg
d413xvg
Więcej tematów