Trwa ładowanie...

Andrzej Duda bije na głowę wszystkich potencjalnych rywali

IPSOS dla OKO.press sprawdził, jaki byłby wynik I tury wyborów prezydenckich, gdyby odbywały się nie za cztery lata, ale w najbliższym czasie. Badani mieli do wyboru ośmiu kandydatów: Andrzeja Dudę, Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Pawła Kukiza, Ryszarda Petru, Grzegorza Schetynę, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga. Obecny prezydent bije na głowę wszystkich siedmiu rywali.

Share
Andrzej Duda bije na głowę wszystkich potencjalnych rywali
Źródło: AFP, Fot: Wojtek Radwański
d3khd5t

Sondażową pierwszą turę zdecydowanie wygrywa Andrzej Duda, który zdobył dwukrotnie więcej głosów niż Donald Tusk. Prezydent, według badanych, z szefem Rady Europejskiej wygrałby pewnie także w II turze. Na trzecim miejscu znalazł się Robert Biedroń ex aequo z Pawłem Kukizem. Prezydenta Słupska, który nie bierze udziału w krajowej polityce, poparli głównie wyborcy młodsi i z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast. Na Kukiza zagłosowaliby najmłodsi - osoby w wieku od 18 do 24 lat.

Jak wynika z sondażu, większość wyborców PiS oddałoby swój głos na Andrzeja Dudę, pomijając Jarosława Kaczyńskiego.

Donald Tusk potwierdził, że jako kandydat liberalnej opozycji byłby bezkonkurencyjny. Wielkim przegranym okazał się Grzegorz Schetyna, którego „potencjał prezydencki” był niewielki.

Sondaż IPSOS dla OKO.press, przeprowadzono przed świętami, na reprezentatywnej, 1003-osobowej grupie metodą wywiadu telefonicznego.

Marek Grabski

d3khd5t

Podziel się opinią

Share
d3khd5t
d3khd5t
Więcej tematów