Trwa ładowanie...

"Air Kuchciński". Zagraniczny dziennik kreśli czarny scenariusz dla PiS

"Marszałek Sejmu Marek Kuchciński musi odejść i to akurat w chwili startu kampanii wyborczej. Dla PiS skandal może być fatalny w skutkach" - uważa szwajcarski dziennik "Neue Zürcher Zeitung".

"Air Kuchciński". Zagraniczny dziennik kreśli czarny scenariusz dla PiSŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d40mkim
d40mkim

"Zgubą Marka Kuchcińskiego stało się jego wspaniałomyślne korzystanie na prywatne potrzeby z rządowych samolotów i helikopterów, na łączny koszt co najmniej miliona franków" - pisze "Neue Zürcher Zeitung". Jak zaznacza, Kuchciński najpierw przeczył zarzutom, wycofał się jednak pod naciskiem ujawnienia nowych faktów.

"Dla PiS skandal ten wybuchł w najbardziej nieodpowiednim momencie" - zauważa "NZZ". Kilka dni temu - jak pisze - "zbliżony do partii rządzącej" prezydent Andrzej Duda zaproponował 13 października na termin wyborów parlamentarnych. Zdaniem "NZZ", leży to w interesie wyraźnie prowadzącej w sondażach partii Prawo i Sprawiedliwość, która "dzięki swojej wspaniałomyślnej polityce społecznej i zagospodarowywaniu tematów narodowo-konserwatywnego kulturkampfu", może liczyć na blisko połowę głosów wyborców. Jednocześnie PiS kreuje się na partię zwykłego zjadacza chleba - czytamy.

Zobacz również: Marszałek Marek Kuchciński rezygnuje. Budka o reakcji Nitrasa:

"Tymczasem afera nazwana przez media 'Air Kuchciński' pokazuje zupełnie inny obraz, mianowicie wykorzystywanie pieniędzy podatników przez polityka dalekiego od normalnych obywateli" - podsumowuje "NZZ". Zauważa też, że Jarosław Kaczyński podkreśla wprawdzie, że jego partia słucha obywateli i zostaną wytyczone jasne reguły korzystania z samolotów rządowych, ale zarazem przechodzi do kontrataku, wskazując, że także były premier Donald Tusk z opozycyjnej Platformy Obywatelskiej korzystał z rządowych maszyn na prywatne potrzeby. Przypomina, że PiS opublikował listę z 281 lotami Tuska do Gdańska.

d40mkim

"Strategia PiS jest jednak ryzykowna" - stwierdza "Neue Zürcher Zeitung". "Jej wizerunek partii o czystych rękach opierał się dotąd na twierdzeniu, że jest zupełnie inna niż PO" - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40mkim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40mkim
Więcej tematów