Trwa ładowanie...
d3bspya

Afera Mariana Banasia. Prezes NIK publikuje oświadczenie

"Jestem gotowy do składania wszelkich wyjaśnień i ze spokojem czekam na finał tej sprawy" - stwierdza Marian Banaś w oświadczeniu przesłanym Wirtualnej Polsce przez biuro prasowe NIK.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Prezes NIK Marian Banaś na komisji ds. Kontroli Państwowej (zdj. arch.)
Sejm. Prezes NIK Marian Banaś na komisji ds. Kontroli Państwowej (zdj. arch.) (PAP, Fot: PAP/Mateusz Marek)
d3bspya

"W związku ze skierowaniem do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa po kontroli moich oświadczeń majątkowych oświadczam, że to dobrze, iż prokuratura oraz – ewentualnie - niezawisły sąd zajmą się sprawą i skrupulatnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości. Już dzisiaj jednak muszę kategorycznie zaprzeczyć zarzutom, że zatajałem swój stan majątkowy i mam nieudokumentowane źródła dochodów" - zapewnia Prezes Najwyższej Izby Kontroli.

"Gotowy jestem do składania wszelkich wyjaśnień i ze spokojem czekam na finał tej sprawy" - dodaje urzędnik.

Chwilę przed godziną 15 w piątek Najwyższa Izba Kontroli wydała także komunikat ws. potencjalnej dymisji prezesa. "W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby prezes NIK złożył dymisję z zajmowanego stanowiska informujemy, że taka decyzja nie zapadła" - napisano.

d3bspya

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

NIK zapewnia również, że "Najwyższa Izba Kontroli pracuje zgodnie z obowiązkami przypisanymi jej ustawą".

Afera Mariana Banasia. Prezes NIK bohaterem śledztwa dziennikarskiego

Dymisji prezesa NIK domagają się wszyscy politycy w Polsce. Do ustąpienia z konstytucyjnej funkcji namawiali go w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister-koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Ma to związek z głośnym reportażem Superwizjera.

d3bspya

Według dziennikarzy prezes NIK mógł manipulować swoim oświadczeniem majątkowym. Chodzi m.in. o dochody, jakie osiąga z wynajmu kamienicy w Krakowie. Działa tam hotel "na godziny".

Sprawę badało m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne. Po kontroli oraz przekazaniu raportu premierowi, Biuro postanowiło zawiadomić prokuraturę ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez Banasia. "W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu" - przekazało CBA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bspya

Podziel się opinią

Share

d3bspya

d3bspya
Więcej tematów