Trwa ładowanie...
d3j40if

Adwokat Sawczenko twierdzi, że nie odwoła się ona od przyszłego wyroku

• W Doniecku trwa proces ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko
• Jej adwokat zapowiedział, że nie będzie odwoływać się od wyroku
• Dodał, że taki jest wybór jego klientki
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadia Sawczenko
Nadia Sawczenko (AFP, Fot: SERGEI VENYAVSKY)
d3j40if

- Bez względu na to, czy będzie to wyrok uniewinniający czy skazujący, Sawczenko nie będzie się od niego odwoływać. Ja, oczywiście, nie zgadzam się z tym, lecz to jej zasadnicze stanowisko - powiedział Fejgin rosyjskiej agencji TASS.

Zaznaczył, że rezygnacja z zaskarżenia wyroku w instancji apelacyjnej faktycznie wyklucza możliwość ewentualnej apelacji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPCz), gdyż zgodnie z procedurą apelacyjną odwołujący się powinien wyczerpać najpierw wszystkie instancje sądowe.

Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku. Jej proces toczy się od lipca przed Sądem Miejskim w Doniecku, w obwodzie rostowskim na południu Rosji.

d3j40if

Mówiąc o zapowiedzianych na 2 marca wystąpieniach stron, Fejgin nie miał wątpliwości, że oskarżenie będzie się domagać dla Sawczenko maksymalnej kary - 25 lat więzienia. Jest przekonany, że wyrok będzie skazujący; nie wyklucza, że sędzia nieco skoryguje wymiar kary, lecz że nie będzie on mały.

Wyraził nadzieję, że jego klientka będzie odbywać karę na Ukrainie. - Uważam, że - uwzględniając polityczne rozmowy - możliwe jest, że będzie mogła odbywać karę w kraju, którego jest obywatelką. Ale, oczywiście, wszystko może się zdarzyć. Niemniej nie widzę przeszkód do jej wydania - powiedział adwokat.

34-letnia lotniczka jest więziona w Rosji od lipca 2014 roku. O uwolnienie Sawczenko niejednokrotnie apelowała do Rosji - lecz bezskutecznie - Unia Europejska.

Sawczenko, która od września 2014 roku przebywała w aresztach śledczych w Moskwie, na znak protestu prowadziła z przerwami głodówkę.

d3j40if

Podziel się opinią

Share
d3j40if
d3j40if