PolskaAbp Wielgus zrezygnował z urzędu, papież rezygnację przyjął

Abp Wielgus zrezygnował z urzędu, papież rezygnację przyjął

Abp Stanisław Wielgus złożył rezygnację z funkcji metropolity warszawskiego. Papież Benedykt XVI rezygnację przyjął. Kardynałowi Glempowi powierzył administrowanie archidiecezją warszawską - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej.

Abp Wielgus zrezygnował z urzędu, papież rezygnację przyjął
Źródło zdjęć: © PAP

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/abp-stanislaw-wielgus-przeprasza-6038691701671041g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/abp-stanislaw-wielgus-przeprasza-6038691701671041g )
Abp Stanisław Wielgus przeprasza

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

"Nuncjatura Apostolska w Polsce niniejszym urzędowo zawiadamia, że ks. abp Stanisław Wielgus, arcybiskup metropolita warszawski, w dniu przewidzianego ingresu do bazyliki katedralnej i rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w Kościele Warszawskim, złożył rezygnację ze swojego urzędu na ręce Ojca Świętego Benedykta XVI, zgodnie z przepisami kan. 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Ojciec Święty przyjął rezygnację ks. abp. Stanisława Wielgusa i powierzył ks. kard. Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski, pełnienie funkcji administratora archidiecezji warszawskiej do czasu podjęcia dalszych decyzji." - głosi komunikat Nauncjatury Apostolskiej, podpisany przez abp. Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Wydany przez Nuncjaturę Apostolską w Warszawie komunikat o rezygnacji arcybiskupa Stanisława Wielgusa powołuje się na paragraf 2 kanonu numer 401 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Brzmi on następująco: "Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu".

W świetle tego przepisu, większość komentatorów twierdzi, że rezygnacja arcybiskupa Wielgusa nie była jego własną decyzją, lecz, że podporządkował się on decyzji Watykanu, który poprosił go o ustąpienie.

Papież powierzył kard. Józefowi Glempowi tymczasową funkcję administratora apostolskiego w archidiecezji.

Msza dziękczynna zamiast ingresu

Zamiast ingresu w archikatedrze warszawskiej odprawiona będzie msza dziękczynna za posługę prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Na tej mszy prawdopodobnie abp Wielgus ma złożyć urząd.

Prezydent Lech Kaczyński weźmie udział we mszy dziękczynnej za posługę prymasa Glempa - powiedział minister Maciej Łopiński.

Łopiński dodał, że ostatnio toczyły się liczne poufne rozmowy między stroną państwową, m.in. Kancelarią Prezydenta a stroną kościelną w Polsce.

Abp Stanisław Wielgus objął urząd metropolity warszawskiego 4 stycznia. W niedzielę na godz. 11 zapowiadany był ingres abp. Wielgusa w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Kontrowersyjny ingres

Jeszcze przed ogłoszeniem 6 grudnia zeszłego roku przez Benedykta XVI nominacji arcybiskupa Warszawy, a także potem, media pisały o przeszłości księdza Wielgusa i jego współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Wielgus - wówczas jeszcze biskup płocki - zaprzeczał, by współpracował ze służbami PRL; przyznawał, że spotykał się z funkcjonariuszami, ale tylko w celach paszportowych. Zapewniał, że na nikogo nie donosił i nikogo swymi słowami nie skrzywdził. Zaprzeczenia powtórzył po grudniowym artykule w "Gazecie Polskiej", która napisała, że ks. Wielgus przez 20 lat współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

Powołano dwie komisje, które zapoznały się w IPN z aktami dotyczącymi abpa Wielgusa - Kościelna Komisja Historyczna badała dokumenty na wniosek samego arcybiskupa, drugą powołał Rzecznik Praw Obywatelskich. Obie doszły do tego samego wniosku - są dowody współpracy ks. Wielgusa z wywiadem PRL. Kościelna komisja przekaże swe materiały Watykanowi.

4 stycznia abp Wielgus wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył większości stwierdzeń z akt IPN. Jeszcze tego samego dnia o godz. 16 abp Wielgus wydał drugi dokument - odezwę do duchowieństwa i wiernych, w której wyznał swój "błąd popełniony przed laty" i wyraził skruchę. Zadeklarował, że podda się każdej decyzji Ojca Świętego, któremu - jak zapewnił - też wszystko wyznał.

Źródło artykułu:PAP
warszawaingreskomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)