Polska99,6% maturzystów przyszło na powtórkę z polskiego

99,6% maturzystów przyszło na powtórkę z polskiego


99,6% maturzystów przystąpiło do
powtórzonego egzaminu z języka polskiego w woj. opolskim. W ubiegłym
tygodniu unieważniono wyniki pisemnych egzaminów ze względu na
ujawnienie tematów przed ich oficjalnym ogłoszeniem.

99,6% maturzystów przyszło na powtórkę z polskiego
Źródło zdjęć: © PAP

Wbrew zapowiedziom młodzież, która w sobotę i poniedziałek protestowała przeciwko decyzji kuratora, prawie w stu procentach przystąpiła do egzaminów. "Egzamin przeprowadzony w 96 szkołach przebiegł spokojnie, bez incydentów, w atmosferze powagi i mobilizacji. Do egzaminu nie przystąpiło 0,4% uprawnionych; były to pojedyncze przypadki losowe" - powiedział kurator oświaty Franciszek Minor.

Łatwe tematy

Tematy powtórnej matury były zdaniem młodych ludzi łatwe; większość opolskich maturzystów - podobnie jak w ubiegłym tygodniu - wybrała dwa pierwsze tematy. Najwięcej - 57,1% zdających wybrało temat pierwszy: "Portrety bohaterów bliskich współczesnemu czytelnikowi - pokaż na kilku przykładach". 42,6% maturzystów zdecydowało się pisać na drugi: "Fatum czy wolna wola? Twoje refleksje nad ludzkim losem po lekturze wybranych utworów z różnych epok".

Analizę i interpretację porównawczą wierszy Tadeusza Różewicza "Przyszli, żeby zobaczyć poetę" i Janusza St. Pasierba "poeta jest twoim bratem", lub analizę pierwszego utworu wybrało 0,1% zdających, a temat czwarty "Polskość i europeizm (Paweł Hertz 'Europeizm i literatura polska'). Czytanie ze zrozumieniem i pisanie własnego tekstu" - 0,2% zdających.

"Pisałam temat drugi, o losie człowieka, napisałam siedem stron" - powiedziała Michalina Hetmańska, która powtórzony egzamin pisała w opolskim liceum nr 3.

Ubrani na czarno

Większość maturzystów przyszła na egzamin ubrana na czarno - jak mówili była to jedyna forma ich dzisiejszego protestu i wyraz "żałoby po maturze". "Jedną maturę już pisaliśmy, nie znam nikogo, kto pisałby maturę dwa razy. Chyba, że by nie zdał - a tego się nie dowiemy, czy zdaliśmy za pierwszym razem" - dodała maturzystka.

Maturzyści zapowiedzieli, że nie zrezygnują z żądań spełnienia swoich postulatów. "Na pewno będziemy oczekiwać ukarania winnych, publicznych przeprosin i zapewnienia, że takie sytuacje nie będą się powtarzać" - powiedział Jan Brzozowski z opolskiego liceum nr 3.

Śledztwo ws. przecieków

Policja i prokuratura prowadzą śledztwo w sprawie przecieku tematów maturalnych, które w przeddzień egzaminów pojawiły się w Internecie. Policja zna już numer IP komputera, z którego tematy zostały tam skierowane.

Wojewoda opolski Elżbieta Rutkowska zawiesiła w obowiązkach służbowych dyrektora Ośrodka Informatyki Wojewódzkiego Banku Danych oraz kierownika sekcji wydawnictw urzędu wojewódzkiego. Stało się tak w związku z podejrzeniami, że źródłem przecieku mogła być drukarnia pracująca w urzędzie. Kurator oddał się do dyspozycji wojewody, o tym czy zostanie odwołany zadecydują wyniki kontroli w kuratorium. Rutkowska zapowiedziała również, że winni przecieku zostaną z całą surowością ukarani.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)