Trwa ładowanie...

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Spotkanie Duda-Pence. "We are rodzina"

Wiceprezydent USA Mike Pence przyleciał do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W poniedziałek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Polska zbliża się do uzyskania statusu kraju bezwizowego - powiedział amerykański polityk.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Spotkanie Duda-Pence. "We are rodzina"Źródło: WP.PL
d1fdjtk
d1fdjtk

Andrzej Duda podkreślił, że jest "ogromnie wdzięczny delegacji amerykańskiej za przybycie". - Tak wiele trudu włożyliście w to, żebyśmy godnie uczcili ten dzień - powiedział na konferencji prasowej.

- Odbyliśmy ważne rozmowy na temat aktualnych relacji i przyszłych planów, w tym o współpracy wojskowej i energetyce - dodał. Podkreślił, że na kolejne lata zaplanowano zakup nowych śmigłowców, a także rozszerzenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

Przyznał, że razem w wiceprezydentem USA rozmawiali też o ruchu bezwizowym. - Warszawa była w niedzielę euroatlantyckim centrum bilateralnym - ocenił Duda.

Mike Pence o wizycie w Polsce

- Dziękuję za ciepłe przyjęcie. Ta wizyta jest dla mnie niezwykle inspirująca. Jestem zaszczycony, że jestem tutaj. Ale sercem jestem w domu w związku z huraganem Dorian. Dziękuję pani prezydencie, że wyraził pan tyle wsparcia i zrozumienia - podkreślił Mike Pence.

d1fdjtk

Wspomniał o Kościuszce i Pułaskim. - Kultura polska jest widoczna w amerykańskich miastach - zauważył.

- Przeszliście przez ciężkie czasy, zapłaciliście ogromną cenę, a mimo tego się nie poddaliście. Nasze narody są razem. Relacje między Polską a Stanami nigdy nie były tak silne - podkreślił wiceprezydent USA.

Co z likwidacją wiz dla Polaków? - Polska zbliża się do uzyskania statusu kraju bezwizowego - zapewnił Pence. Podkreślił, że relacje polsko-amerykańskie są "niezachwiane" i ma nadzieję, że to widać. Na koniec podkreślił: "We are rodzina".

d1fdjtk

Pytania dziennikarzy

- Pan prezydent Trump wyraził wielką chęć przyjazdu do Polski, Był zawiedziony że nie mógł przyjechać z powodu huraganu. Chce odwiedzić Polskę jesienią tego roku - odpowiedział Pence dziennikarzowi, który pytał o datę wizyty Trumpa w naszym kraju.

Czy zadawał pan niewygodne pytania prezydentowi Dudzie, na przykład o sądownictwie? - zapytał Pence'a amerykański dziennikarz. - Rozmawialiśmy na wiele tematów.Jesteśmy za tym, żeby wzmocnić podstawy sądownictwa, niezawisłość sądów w Polsce - odpowiedział.

Kolejnym zagadnieniem były relacje z Rosją. - Musimy być czujnie w sprawie działań podejmowanych przez Rosję - powiedział Pence. - Sytuacja z Rosją jest bardzo trudna - podkreślił Duda.

W pytaniach dziennikarzy wrócił temat wiz. - Zakładamy, że pod koniec miesiąca zbierzemy wszystkie informacje dot. wiz i będzie można nominować Polskę do programu Visa Waiver - podkreślił Pence.

Padło też pytanie o Ukrainę. - Wspieramy ten kraj, ale nadszedł czas, aby wsparcie udzielili także nasi europejscy partnerzy - powiedział wiceprezydent USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fdjtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fdjtk
Więcej tematów