Trwa ładowanie...
d3eqck5
01-10-2005 11:55

66 rocznica bitwy pod Kockiem

66. rocznicę ostatniej bitwy obronnej w 1939
r., stoczonej pod Kockiem przez Żołnierzy Samodzielnej Grupy
Operacyjnej "Polesie" pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga,
uczcili w Kocku (Lubelskie) weterani tej bitwy,
kombatanci, młodzież, przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy
tego miasta. W niedzielę uroczystości będą kontynuowane w
pobliskiej Woli Gułowskiej.

d3eqck5
d3eqck5

Uroczystości w Kocku rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Po niej pod pomnikiem gen. Kleeberga złożono kwiaty i wieńce. Obchody kolejnych rocznic bitwy są bardzo ważnym wydarzeniem dla mieszkańców okolicy, o czym świadczy ich liczny udział. Uroczystości odbywają się w Kocku, Serokomli i Woli Gułowskiej, wszędzie tam gdzie walczyli żołnierze - powiedział burmistrz Kocka Stanisław Jeśkiewicz.

Jeśkiewicz dodał, że około tysiąca młodych ludzi z całej Polski, głównie ze szkół noszących imię gen. Kleeberga lub SGO "Polesie", bierze udział w biegach ulicznych Pamięci gen. Kleeberga. Trasa głównego biegu Kock-Serokomla liczy 10 km.

Wieczorem na grobie dowódcy SGO "Polesie" złożone zostaną wieńce i kwiaty. Potem w Pałacu Jabłonowskich odbędzie się koncert "Spotkanie z pieśnią o Ojczyźnie". Mamy nadzieję, że w przyszłości przerodzi się to w festiwal, na który przyjeżdżać będą artyści z całej Polski - powiedział Jeśkiewicz.

Hołd poległym żołnierzom oddano także w pobliskiej Serokomli, gdzie znajduje się cmentarz wojenny.

d3eqck5

Bitwa pod Kockiem rozegrała się w pierwszych dniach października 1939 r. Ostatnia wielka jednostka Wojska Polskiego SGO "Polesie" maszerowała z okolic Włodawy na odsiecz Warszawie. Na wieść o upadku stolicy dowódca, gen. Kleeberg, postanowił przebijać się w Góry Świętokrzyskie, aby tam podjąć działania partyzanckie.

2 października w okolicach Kocka Kleeberczycy starli się z niemiecką dywizją zmotoryzowaną o przeważających siłach. Krwawe walki m.in. pod Wolą Gułowską, Adamowem i Serokomlą zakończyły się taktycznym sukcesem polskich żołnierzy. Jednak po kilku dniach starć, z powodu braku amunicji i nadciągających oddziałów niemieckich, gen. Kleeberg 5 października wydał rozkaz złożenia broni. "Dalsza walka nie rokuje nadziei, a tylko rozleje krew żołnierską, która jeszcze przydać się może" - napisał w swoim ostatnim rozkazie.

Uroczystości rocznicowe będą kontynuowane w niedzielę w Woli Gułowskiej. Rozpocznie je msza święta w sanktuarium Matki Bożej Gułowskiej. Po złożeniu kwiatów na cmentarzu poległych żołnierzy przed tamtejszym domem kultury zaplanowano część oficjalną, w czasie której zasłużonym działaczom zostaną wręczone odznaczenia.

d3eqck5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eqck5
Więcej tematów