Polska65. rocznica bitwy pod Lenino

65. rocznica bitwy pod Lenino

Na polskim cmentarzu wojennym w Lenino na
Białorusi odbyły się w niedzielę główne uroczystości poświęcone 65.
rocznicy bitwy pod Lenino - poinformował rzecznik prasowy
Sztabu Generalnego WP, płk. Sylwester Michalski.

12.10.2008 | aktual.: 12.10.2008 23:55

W bitwie pod Lenino poległo i zaginęło ponad tysiąc polskich żołnierzy, a prawie dwa tysiące odniosło ciężkie rany. To jedna z większych ofiar jaką ponieśli polscy żołnierze walczący na frontach II wojny światowej. W walkach z polską dywizją Niemcy stracili 1500 żołnierzy, a 326 dostało się do niewoli.

Dla upamiętnienia bitwy miejscowości Trygubowa położonej w rejonie walk nadano 12 października 1958 roku nazwę Kościuszkowo. W roku 1988 w 55. rocznicę bitwy w miejscowości Lenino otwarto polski cmentarz wojenny.

Rzecznik poinformował, że ze strony polskiej w uroczystościach uczestniczyli m.in. Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski, wicemin. spraw zagranicznych Andrzej Kremer; Szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. Przybył szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi gen. Sergiej Guruliew.

Nie zabrakło dziedziczących tradycje uczestników walk pod Lenino żołnierzy 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej na czele z dowódcą dywizji gen. dyw. Tadeuszem Bukiem.

W asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP odprawiono uroczystą Mszę Świętą a następnie odbył się Apel Poległych.

Odczytany został list Lecha Kaczyńskiego, w którym prezydent wyraził uznanie dla ducha i determinacji polskich żołnierzy walczących pod Lenino stawiając ich w gronie bohaterów, którym należy się szacunek polskiego narodu.

W imieniu uczestników bitwy głos zabrał mjr. w stanie spoczynku Marek Sobolewski. Zostało nas już niewielu. Obawialiśmy się, że nasza walka pójdzie w niepamięć. Z radością uczestniczymy w dzisiejszych obchodach. Cieszymy się, że tak wielu młodych ludzi uczestniczy w naszych spotkaniach - powiedział mjr Sobolewski.

12 października 1943 roku to jedna z ważnych dat w historii WP. Poległym w bitwie pod Lenino jesteśmy winni pamięć i szacunek na równi z wszystkimi innymi żołnierzami, którzy przelali krew walcząc o wolną Polskę na wielu frontach II wojny światowej - powiedział gen. Gągor. Dla polskich żołnierzy walczących pod Lenino udział w tej bitwie oznaczał szansę na powrót do Ojczyzny - najkrótszą z możliwych dróg - dodał.

Delegacje z Polski i Białorusi złożyły wieńce pod innymi pomnikami w miejscowości Lenino upamiętniającymi walki z 1943 r.

Bitwa pod Lenino była pierwszą bojową operacją 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki sformowanej latem 1943 r. w ZSRR w Sielcach nad Oką.

Komunikat z przebiegu niedzielnych uroczystości zwraca uwagę, że, oceniając bitwę pod Lenino z wojskowego punktu widzenia, trzeba podkreślić, iż "1. DP, nacierając z wielkim animuszem, związała znaczną część sił nieprzyjaciela przed swoim frontem, zadając mu przy tym dotkliwe straty. Przełamała pierwszą linię niemieckiej obrony, stwarzając warunki dla wprowadzenia radzieckiego 5. korpusu zmechanizowanego. Wysiłek kościuszkowców nie został jednak należycie wyzyskany i tym samym nie przerodził się w sukces operacyjny".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)