41% Polaków chce głosować w czerwcowych wyborach
Udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu
Europejskiego zapowiada 41% ankietowanych Polaków. 31% nie wie
jeszcze czy będzie głosować, a 28% raczej nie zamierza w tych
wyborach uczestniczyć - wynika ze styczniowego badania CBOS.
Miesiąc przed wyborami do PE w 2004 r. udział w głosowaniu deklarowało 45% ankietowanych przez CBOS; rzeczywista frekwencja była jednak o ponad połowę niższa.
Deklaracja uczestnictwa w wyborach do PE jest najsilniej związana z wykształceniem. Zamiar wzięcia udziału w głosowaniu deklaruje 64% osób z wyższym wykształceniem. Wśród mających wykształcenie podstawowe odsetek ten wynosi 31%.
Wybory do Parlamentu Europejskiego za wydarzenie ważne uznaje 50% badanych w styczniu przez CBOS; 47% uważa, że są one wydarzeniem o małym lub znikomym znaczeniu.
W porównaniu z marcem 2004 r. (na dwa miesiące przed pierwszym głosowaniem do PE) odsetek badanych uważających wybory do PE za ważne spadł o 5%, a liczba tych, którzy uważają je za nieistotne wzrosła o 8%.
W opisie do badań CBOS zwraca uwagę, że zauważalna jest ogólna tendencja do spadku znaczenia wyborów. Wyjątkiem są wybory samorządowe, których ranga w ostatnich latach nieznacznie wzrosła.
Ważniejsze niż wybory do PE zdaniem ankietowanych są wybory samorządowe (65% uznaje je za ważne), a następnie prezydenckie (62%) i parlamentarne (61%).
W największym stopniu, zaraz po wyborach do PE, obniżyło się znaczenie wyborów prezydenckich - spadek o 6% w porównaniu z sierpniem 2006 r. Jednocześnie o 7% przybyło tych, którzy oceniają wybory prezydenckie jako mało znaczące lub w ogóle nieważne.
W porównaniu z badaniem z maja 2004 r. spadło o 9% zainteresowanie badanych wyborami do PE (z 41% do 32%). O tyle samo (z 57% do 66%) wzrosła liczba niezainteresowanych.
Jak podaje CBOS, zainteresowaniu wyborami do PE w największym stopniu sprzyja wysoki poziom wykształcenia. Badani po studiach ponad dwukrotnie częściej niż mający wykształcenie podstawowe deklarują zainteresowanie tym wydarzeniem (47% wobec 21%).
W grupach społeczno-zawodowych zdecydowanie najbardziej interesują się wyborami osoby pracujące na własny rachunek (48%), przedstawiciele kadry kierowniczej oraz inni specjaliści z wyższym wykształceniem (45%), a także średni personel, w tym technicy (42%), natomiast relatywnie najmniej - robotnicy niewykwalifikowani (21%), renciści (23%) i bezrobotni (24%).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 9-15 stycznia 2009 r. na liczącej 1089 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.