Społeczeństwo16 października - Dzielmy się miłością

16 października - Dzielmy się miłością

To będzie już piąty Dzień Papieski, ale pierwszy bez Karola Wojtyły, który przez ostatnie ćwierć wieku pobudzał nas do refleksji i czynienia dobra w imię Jezusa. Jego wezwanie do kroczenia drogą prawdy było wezwaniem do okazywania miłosierdzia i solidarności z potrzebującymi. Dlatego tegoroczne hasło Dnia Papieskiego brzmi: „Jan Paweł II Orędownik Prawdy”.

16 października - Dzielmy się miłością

30.09.2005 | aktual.: 05.10.2005 11:07

Od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ulice Warszawy, Krakowa i innych miast zapełniają się wolontariuszami w żółtych koszulkach ze znakiem krzyża. Z kościołów i sal koncertowych płynie muzyka, odbywają się seminaria naukowe i panele dyskusyjne, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II, odprawiane są msze święte w intencji Papieża Polaka. Świętuje się w lokalnych społecznościach, diecezjach, parafiach, szkołach i ruchach młodzieżowych. W organizację obchodów zaangażowane są dziesiątki tysięcy osób ze wspólnot parafialnych, organizacji katolickich i społecznych, ruchów i stowarzyszeń, a także dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych.

Kto organizuje Dzień Papieski?

Głównym organizatorem i pomysłodawcą tego święta jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, http://www.dzielo.pl/ która działa od 2000 r. Idea jej utworzenia narodziła się w 1999 r. po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. W zamyśle jej fundatora tj. Episkopatu Polskiego działalność Fundacji miała upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie jego nauczania i wspieranie przedsięwzięć społecznych w dziedzinie edukacji i kultury. W organizację Dnia Papieskiego włączyła się także Fundacja Świętego Mikołaja, która http://www.mikolaj.org.pl/ we współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowuje multimedialną ogólnopolską kampanię społeczną promującą V Dzień Papieski. Jej celem jest m.in. promocja Dnia Papieskiego, hasła „Jan Paweł II Orędownik Prawdy” oraz zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla ubogiej i uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Tegoroczny Dzień Papieski - Co nas czeka?

Po śmierci Papieża Polaka dzień ten nabierze wyjątkowego charakteru. Jak zwykle obchody będą miały cztery wymiary:

  1. intelektualny - zgłębianie nauczania Jana Pawła II
  1. duchowy - łączność duchowa z Ojcem Świętym, msze, nocne czuwania i modlitwy
  1. artystycznym - koncerty, przedstawienia teatralne
  1. charytatywny - zbiórka pieniędzy na Fundusz stypendialny dla ubogiej młodzieży z terenów wiejskich

Na uroczystości złożą się m.in. :

  1. akustyczny koncert muzyki chrześcijańskiej w Krakowie (14 października)
  1. uroczysta sesja naukowa „Jan Paweł II Orędownik Prawdy” na Uniwersytecie Warszawskim (15 października)
  1. gala Totus na Zamku Królewskim w Warszawie i wręczenie laureatom „katolickich nagród Nobla” (15 października)
  1. uroczyste msze święte w Warszawie i Wadowicach, które będą transmitowane w ogólnopolskich mediach (16 października)
  1. apel i koncert na Placu Zamkowym w Warszawie (16 października)

Odbędzie się też zbiórka pieniędzy, która w tym roku przebiega pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny dla szczególnie uzdolnionych młodych ludzi, którzy pochodzą z najbiedniejszych regionów Polski. Stypendyści Fundacji są nazywani żywym pomnikiem Jana Pawła II.

Spójrzmy na dzieło Fundacji

Pięć lat temu Fundacja wypłacała 500 stypendiów gimnazjalistom z 5 najuboższych diecezji. Obecnie programem objętych jest 1300 stypendystów w 39 diecezjach i są wśród nich nie tylko gimnazjaliści, ale również licealiści i studenci. Obejmując pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, Fundacja przyczynia się do wyrównywania szans edukacyjnych i wymazania „białych plam” z mapy cywilizacyjnego rozwoju Polski.

Budowa żywego pomnika Jana Pawła II

Pomoc tym młodym ludziom, którzy nie mieliby szans na właściwe wykształcenie i start w dorosłe życie jest odpowiedzią na wołanie Jana Pawła II o „nową wyobraźnię miłosierdzia”. Stypendyści zaś są nazywani „żywym pomnikiem” Jana Pawła II. Każdy z nas może pomóc w budowie tego pomnika wpłacając pieniądze na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001, wysyłając SMS 72 50 o treści „Prawda” (koszt 2 zł. + VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 400 307 400 (koszt 1,74 + VAT) (numer SMS i numer telefonu czynne w dniach 9-18 października).

Karol Wojtyła promieniował światłem moralnego nauczania, którego źródłem było Boże Słowo. To światło nie zgasło, choć jego życie dobiegło końca. Świadczą o tym zarówno ci, którzy przyjdą w tym dniu, by nieść pomoc, jak i ci, którzy z tej pomocy skorzystają – stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej informacji:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)