Polska15 września - Dniem Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

15 września - Dniem Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię w Warszawie ... (PAP/Paweł Kula)
15 września w ramach światowego programu "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" odbył się w Polsce Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. W tym dniu na Nowy Świat w Warszawie oraz na centralne ulice i place Krakowa, Katowic, Opola, Sandomierza, Łodzi, Lublina, Białegostoku, Torunia, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Kostrzyna i Gdańska wyszli politycy, aktorzy, artyści oraz mieszkańcy. Wyszli po to, aby otworzyć symboliczne drzwi i przejść przez nie w geście zrozumienia i akceptacji dla ludzi chorych na schizofrenię.

15.09.2002 19:12

Na całym świecie jest 50 mln osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad 400 tys. w Polsce. Choroba dotyka przede wszystkim młode kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15-35 lat. Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się codziennie z wrogością i brakiem zrozumienia. Zamykają się przed nimi drzwi pracodawców, przyjaciół i rodziny. Maja mniejsze szanse na małżeństwo, posiadanie domu, na szczęśliwe życie. Z myślą o nich 6 lat temu ruszył Program „Schizofrenia – Otwórzcie drzwi”.

Obraz
© i w Łodzi (PAP/Krzysztof Jarczewski)

Ignorancja na temat schizofrenii wciąż jest ogromna. Bezrefleksyjnie piętnujemy chorych i wyrzucamy ich poza nawias społeczeństwa, jakby byli winni tego, że zachorowali. Aby zrozumieć ludzi, którzy cierpią na schizofrenię musimy najpierw otworzyć drzwi do swoich serc. To jest test na człowieczeństwo - powiedział prof. Norman Sartorius, wybitny psychiatra i światowy koordynator programu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”.

Polski Koordynator Programu, dr Andrzej Cechnicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie ma wątpliwości, że wsparcie rodzin i lekarzy nie wystarczy, aby zmienić uproszczone postrzeganie schizofrenii w naszym kraju. Dlatego zarówno on, jak i regionalni koordynatorzy starają się angażować w swe działania także młodzież, media, środowiska twórcza, księży i samorządowców. Ich głos i postawa może odegrać decydującą rolę w przełamaniu stereotypów otaczających osoby chore. W równie dużym stopniu powodzenie Programu będzie uzależnione od władz państwowych, szczególnie w kontekście realizacji jego odległych celów, jakimi są: wprowadzenie standardów psychoterapeutycznych w leczeniu schizofrenii, opracowanie i wprowadzenie regionalnych programów pracy oraz mieszkaniowych, a także przyjęcie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego”.

Program „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” powstał w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy i przy wsparciu z grantu naukowego firmy Eli Lilly. (aka)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)