Trwa ładowanie...
d3892gz

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy będą otwarte sklepy?

15 sierpnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To dzień ustawowo wolny od pracy. Czy będą otwarte sklepy?
Share
Niedziele handlowe 2020
Niedziele handlowe 2020Źródło: Materiały WP, Fot: Klaudia Zawistowska
d3892gz

15 sierpnia. Czy będą otwarte sklepy?

Przypadające na 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dzień ustawowo wolny od pracy. To oznacza, że w sobotę 15 sierpnia obowiązywać będzie zakaz handlu. Mimo to niektóre sklepy będą otwarte. Ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta wyznaczyła listę placówek, które mogą być czynne w święta. Pośród tych miejsc znalazły się:

  • placówki pocztowe,
  • apteki,
  • sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel,
  • stacje paliw,
  • miejsca rozrywki,
  • lokale gastronomiczne,
  • kwiaciarnie,
  • sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express
d3892gz

Za nieprzestrzegania zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Placówka może zostać ukarana mandatem w wysokości 1-5 tys. zł. Sprawa może również trafić do sądu, a tam kara grzywny wyniesie nawet 100 tys. zł.

Sklepy zamknięte będą również w niedzielę 16 sierpnia, gdyż nie jest to niedziela handlowa. Kolejna niedziela handlowa w tym roku zaplanowana jest na 30 sierpnia.

15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane i dzień ustawowo wolny od pracy. Święto to jest przedmiotem wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Obchodzone jest właśnie 15 sierpnia. To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim.

d3892gz

Dni ustawowo wolne od pracy wprowadzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Z kolei święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

Dawid Podsiadło przypomniał apel Kingi Dudy. Prezydencki minister komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3892gz

Podziel się opinią

Share
d3892gz
d3892gz
Więcej tematów