12% homoseksualistów doświadczyło przemocy fizycznej
W 2002 r. 12,2% spośród
homoseksualistów doświadczyło w Polsce przemocy fizycznej; 31,5% było nękanych psychicznie, 12% z dyskryminacją spotkało
się w urzędach i miejscach publicznych - wynika z raportu
przedstawionego przez Stowarzyszenie Lambda
Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii.
"Raport o dyskryminacji i nietolerancji ze względu na orientację seksualną w Polsce w roku 2002" powstał na podstawie 425 ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców głównie dużych miast. "Geje i lesbijki w małych miastach i na wsiach nie ujawniają się, ponieważ tamtejsze środowiska są bardzo zamknięte, najczęściej są to środowiska katolickie, w których osobom homoseksualnym żyje się trudno. Migrują więc do dużych miast, gdzie otoczenie jest bardziej otwarte" - powiedziała rzeczniczka Stowarzyszenia Yga Kostrzewa.
Z raportu wynika, że 8% homoseksualistów doświadczyło dyskryminacji w miejscu pracy, 3,5% - w placówkach ochrony zdrowia, a 9,6% - w kontakcie z katolickimi księżmi. 64,7% respondentów dopuszczało całowanie się lub trzymanie za rękę w miejscach publicznych z partnerem tej samej płci. Rodziny 67,3% ankietowanych wiedzą o ich homoseksualizmie. Nie oznacza to jednak, że wiedzę tę w każdym przypadku mają wszyscy członkowie rodziny.
Tylko 25% ankietowanych zgłosiło na policji, że doświadczyło przemocy fizycznej, a 13,5% - przemocy psychicznej. "Większość przypadków nie jest zgłaszanych na policję, bo policjanci mogą dokonać wtórnej dyskryminacji, wytykając osobie, która zgłosiła się do nich, że jest homoseksualistą" - powiedziała Kostrzewa.
Dodała, że zdarza się, iż policja nie robi nic, aby złapać sprawcę przemocy. Dzieje się tak w 23% przypadków związanych z przemocą fizyczną i prawie 67% zdarzeń, kiedy homoseksualista zgłasza akt przemocy psychicznej, jakiego doświadczył.
"W porównaniu z 2001 r. w roku 2002 rzadziej dochodziło do aktów dyskryminacji, ale ciągle jest ona wysoka. Jednak w ciągu ostatnich czterech lat nastąpiła zmiana w podejściu do gejów i lesbijek. Część księży obecnie ma bardziej liberalne podejście do związków homoseksualnych. Homoseksualiści zaistnieli też w mediach - mają możliwość publicznego wypowiadania się. Część prasy obiektywnie przedstawia sytuację gejów i lesbijek" - ocenił przewodniczący Kampanii Robert Biedroń.
Stowarzyszenie Lambda Warszawa, które powstało w 1997 r., zajmuje się m.in. propagowaniem tolerancji społecznej wobec homoseksualizmu i profilaktyką zakażeń HIV/AIDS. Stowarzyszenie oferuje też porady prawne, psychologiczne i medyczne; prowadzi grupy wsparcia.
Kampania Przeciw Homofobii jest ogólnopolską organizacją skupiającą lesbijki i gejów, działającą na rzecz poprawy statusu mniejszości seksualnych w Polsce.