10% zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie "na czarno"
Co dziesiąty zatrudniony przyznaje, że
otrzymuje wynagrodzenie, od którego pracodawca nie odprowadza
należnych składek i podatków - wynika z badań CBOS.
W większości takich przypadków pracownicy otrzymują część poborów legalnie, a część "na rękę", bez udokumentowania - informuje CBOS w komunikacie z badania pt. "Układy zbiorowe pracy, łamanie praw pracowniczych i 'szara strefa' w zatrudnieniu".
Według CBOS, w porównaniu z 2004 rokiem zmniejszyła się skala naruszania praw pracowniczych. Mniej niż jedna piąta pracowników (18%) czasami zmuszona jest pracować bez właściwego wynagrodzenia dłużej, niż określono to w umowie, a prawie co dziesiąty (9%) zmuszany jest do pracy w nieprzepisowych warunkach.
Niepłacenie lub nieregularne płacenie za wykonywaną pracę jest obecnie problemem dotykającym jedynie nielicznych zatrudnionych (3%).
CBOS zbadał także przynależność do związków zawodowych. Tylko ok. jedna trzecia zatrudnionych (32%) pracuje w zakładach, w których działają związki zawodowe.
14% zatrudnionych deklaruje członkostwo w organizacjach związkowych. Wśród nich 5% należy do NSZZ "Solidarność", 4% - do związków zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych (OPZZ), a 3% - do organizacji związkowych skupionych w Forum Związków Zawodowych.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-9 października 2006 roku na reprezentatywnej próbie losowej 999 dorosłych mieszkańców Polski.