Zmiana czasu odchodzi do lamusa. Parlament Europejski podjął ostateczną decyzję

Zmiana czasu zostanie wycofana w 2021 roku. Parlament Europejski we wtorek 26 marca przegłosował projekt dyrektywy. Teraz zajmą się nim przywódcy państw członkowskich.

Zmiana czasu odchodzi do lamusa. Parlament Europejski podjął ostateczną decyzję
Źródło zdjęć: © iStock.com

26.03.2019 14:32

Zmiana czasu – 86 proc. Europejczyków powiedziało dość

Pomysł dotyczący odejścia od tradycji zmiany czasu w Europie był powtarzany już od kilku lat. Instytucje unijne do zdecydowanego działania w tej kwestii przystąpiły w 2018 roku. Właśnie wtedy odbyły się konsultacje społeczne dotyczące ewentualnego odejścia od zmiany czasu. Poprzez wypełnianie internetowej ankiety aż 86 proc. głosujących opowiedziało się za wycofaniem zmiany czasu.

Tuż po ogłoszeniu wyników badania UE przystąpiła do utworzenia odpowiedniej dyrektywy.

Zmiana czasu – projekt dyrektywy

Za stworzenie projektu dyrektywy odpowiedzialna była Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego. Jej praca zakończyła się na początku marca, kiedy to komisja we własnym gronie przegłosowała projekt i przekazała go Parlamentowi Europejskiemu.

We wtorek 26 marca nad projektem dyrektywy znoszącej zmianę czasu zagłosował Parlament Europejski. W głosowaniu udział wzięło 653 głosujących. Za wprowadzeniem dyrektywy było 410 europosłów, przeciw 192, a od głosu wstrzymała się 51 parlamentarzystów.

Na ostatnim etapie wdrażania projektu zapoznają się z nim przedstawiciele wszystkich państw członkowskich.

Zmiana czas – kiedy ostatnia zmiana czasu

Przegłosowany właśnie projekt zakłada, że zmiana czasu przejdzie do historii w 2021 roku. Do kwietnia 2020 roku kraje UE będą musiały podjąć decyzję, który czas wprowadzą na stałe. Do ostatniej zmiany czasu dojdzie w ostatnią niedzielę marca 2021 roku (jeśli kraj wprowadzi czas letni)
lub w ostatnią niedzielę października 2021 roku (jeśli kraj wprowadzi czas zimowy).

zmiana czasuparlament europejskiczas letni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)