Trwa ładowanie...

Zmiana czasu odchodzi do lamusa. Parlament Europejski podjął ostateczną decyzję

Zmiana czasu zostanie wycofana w 2021 roku. Parlament Europejski we wtorek 26 marca przegłosował projekt dyrektywy. Teraz zajmą się nim przywódcy państw członkowskich.

Share
Zmiana czasu odchodzi do lamusa. Parlament Europejski podjął ostateczną decyzję
Źródło: iStock.com
d46k6gb

Zmiana czasu – 86 proc. Europejczyków powiedziało dość

Pomysł dotyczący odejścia od tradycji zmiany czasu w Europie był powtarzany już od kilku lat. Instytucje unijne do zdecydowanego działania w tej kwestii przystąpiły w 2018 roku. Właśnie wtedy odbyły się konsultacje społeczne dotyczące ewentualnego odejścia od zmiany czasu. Poprzez wypełnianie internetowej ankiety aż 86 proc. głosujących opowiedziało się za wycofaniem zmiany czasu.

Tuż po ogłoszeniu wyników badania UE przystąpiła do utworzenia odpowiedniej dyrektywy.

Zmiana czasu – projekt dyrektywy

Za stworzenie projektu dyrektywy odpowiedzialna była Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego. Jej praca zakończyła się na początku marca, kiedy to komisja we własnym gronie przegłosowała projekt i przekazała go Parlamentowi Europejskiemu.

d46k6gb

We wtorek 26 marca nad projektem dyrektywy znoszącej zmianę czasu zagłosował Parlament Europejski. W głosowaniu udział wzięło 653 głosujących. Za wprowadzeniem dyrektywy było 410 europosłów, przeciw 192, a od głosu wstrzymała się 51 parlamentarzystów.

Na ostatnim etapie wdrażania projektu zapoznają się z nim przedstawiciele wszystkich państw członkowskich.

Zmiana czas – kiedy ostatnia zmiana czasu

Przegłosowany właśnie projekt zakłada, że zmiana czasu przejdzie do historii w 2021 roku. Do kwietnia 2020 roku kraje UE będą musiały podjąć decyzję, który czas wprowadzą na stałe. Do ostatniej zmiany czasu dojdzie w ostatnią niedzielę marca 2021 roku (jeśli kraj wprowadzi czas letni)
lub w ostatnią niedzielę października 2021 roku (jeśli kraj wprowadzi czas zimowy).

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d46k6gb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46k6gb
d46k6gb
Więcej tematów