Trwa ładowanie...

Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego utrudnia zapobieganie zamachom

• Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku utrudnia zapobieganie zamachom
• "Niektórzy terroryści mogą przez dłuższy czas pozostawać w uśpieniu"
• "W walce z terroryzmem najważniejsze jest zapobieganie zamachom"

Share
Zbigniew Ziobro: orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego utrudnia zapobieganie zamachom
Źródło: Agencja Gazeta/Przemek Wierzchowski
d1ae36e

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że w walce z terroryzmem najważniejsze jest zapobieganie zamachom. We wtorkowych atakach terrorystycznych w Brukseli zginęły 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych.

Minister powiedział w Trójce, że aby zapobiegać aktom terroru, służby specjalne powinny mieć możliwości inwigilacji podejrzanych. Tymczasem - jak podkreślał minister- belgijski Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku odebrał tamtejszym służbom takie uprawnienia, ograniczając możliwości pozyskiwania danych o terrorystach. Gość Trójki powiedział, że "lekkoduchy", które mówią o prawach człowieka, zapominają o prawach ofiar terroryzmu.

d1ae36e

Dodał, że także orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku utrudnia zapobieganie zamachom. Zabroniło ono bowiem stosowania podsłuchów dłużej niż przez półtora roku.

Minister wyjaśnił, że niektórzy terroryści mogą przez dłuższy czas pozostawać w "uśpieniu", a potem przygotować zamach na polecenie zwierzchników. Ludziom takim nie można wcześniej postawić zarzutów i ich zatrzymać, a więc trzeba ich obserwować. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, trzeba zmienić ustawę będącą konsekwencją wyroku Trybunału. Ziobro dodał, że środowiska obrońców praw człowieka, które protestowały przeciwko uchwalonej niedawno ustawie o inwigilacji, powinny się zastanowić, do czego to prowadzi.

Tak zwaną ustawę inwigilacyjną, przygotowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm uchwalił 15 stycznia tego roku. Przyjęcie nowelizacji wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku - sędziowie zadecydowali wtedy, że część zasad inwigilacji jest niezgodna z konstytucją. Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego miała na przygotowanie nowelizacji kilkanaście miesięcy, ale projekt nie został ukończony. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył ustawę inwigilacyjną do Trybunału Konstytucyjnego.

RPO ma wątpliwości co do zgodności przepisów, dotyczących stosowania kontroli operacyjnej i pobierania danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych, z Konstytucją, Konwencją o ochronie praw człowieka i Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.

d1ae36e

Podziel się opinią

Share
d1ae36e
d1ae36e
Więcej tematów