PublicystykaZaniepokojeni migracją Niemcy chcą silnej władzy. Sondaż

Zaniepokojeni migracją Niemcy chcą silnej władzy. Sondaż

Do Niemiec dociera coraz mniej uchodźców, ale obawy obywateli wcale nie maleją. Bezradność władz prowadzi do zwątpienia w państwo i tęsknotę za silnym przywództwem. Czy niemiecka demokracja to wytrzyma?

Zaniepokojeni migracją Niemcy chcą silnej władzy. Sondaż
Źródło zdjęć: © Forum/Reuters | Reinhard Krause

18.07.2018 | aktual.: 18.07.2018 16:40

47 proc. mieszkańców Niemiec, w związku z sytuacją w kraju spowodowaną napływem uchodźców, odczuwa duży niepokój – wynika z sondażu instytutu badania opinii publicznej Allensbach, którego wyniki opublikował w środę (18.07.2018) dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Wyższy odsetek osób zaniepokojonych kwestią migracji – 53 proc., odnotowano w październiku 2015 roku – w kulminacyjnym punkcie kryzysu uchodźczego. Trzy lata temu do Niemiec przyjechało prawie 900 tys. uchodźców.

Niepokój wśród obywateli wzrasta pomimo tego, że liczba wniosków o azyl złożonych w pierwszym półroczu br. jest o 19 proc. niższa niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku, nie mówiąc już o latach 2016 i 2015.

Bezradność państwa

"Migracja stała się symbolem bezradności państwa" – pisze szefowa instytutu Allensbach Renate Koecher.

Z sondażu wynika, że tylko co piąty mieszkaniec Niemiec uważa, że migranci, którym odmówiono azylu, zostaną zgodnie z przepisami deportowani do kraju pochodzenia.

Jeszcze mniej, bo co szósty, sądzi, że władze są w stanie zamknąć granice kraju dla nielegalnych migrantów. Tylko 9 proc. ankietowanych uważa, że rząd poradzi sobie bezwarunkowo z problemami migracji. Większość – 54 proc. wątpi w możliwość skutecznego kontrolowania granic.

"Kroki podejmowane przez rząd w celu zademonstrowania siły i zdolności do działania, spotykają się z głębokim sceptycyzmem (obywateli)" – komentuje wyniki sondażu Koecher.

Większa skuteczność

Uczestnicy sondażu domagają się od państwa większej skuteczności, szczególnie w polityce migracyjnej. 80 proc. chce bardziej skutecznej kontroli migracji, 77 proc. większej konsekwencji przy deportowaniu osób, którym odmówiono azylu, 76 proc. poprawy bezpieczeństwa w kraju, a 71 proc. surowszych kar dla migrantów dopuszczających się przestępstw.

Wyniki ankiety wskazują na niezadowolenie Niemców z funkcjonowania systemu politycznego. 80 proc. uważa, że proces podejmowania decyzji trwa zbyt długo. 64 proc. jest zdania, że żaden problem w kraju nie jest rozwiązany.

Tęsknota za silnym przywództwem

Krytyka dotyczy też – zdaniem 60 proc. badanych – zbyt długiego dochodzenia do kompromisów. Konieczni są "silni polityczni przywódcy", którzy "wyznaczają jasny kierunek i realizują cele". Ta tęsknota jest szczególnie widoczna wśród zwolenników Alternatywy dla Niemiec, partii określanej mianem prawicowo-populistycznej, przeciwnej polityce migracyjnej rządu i zwalczającej polityczny islam w Niemczech.

W tych środowiskach widoczna jest też fascynacja postacią Donalda Trumpa.

"Nie wiadomo, jak długo demokracja wytrzyma rosnącą przez dłuższy czas złożoność procesów politycznych, żmudne poszukiwanie kompromisów i liczne porażki, bez wystawienia się na niebezpieczeństwo powstania tęsknoty za autokratą" – pisze w konkluzji Koecher.
"Przykłady demokratycznie wybranych polityków, którzy korzystają z niechęci do poszukiwania kompromisów i pragnienia silnego przywództwa, osłabiając instytucje i niszcząc demokratyczną kulturę, są w Europie i poza nią coraz liczniejsze" – ostrzega szefowa instytutu Allensbach.

*Sondaż przeprowadzono w dniach 1-12 lipca wśród 1295 osób. *

Źródło artykułu:Deutsche Welle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)