Trwa ładowanie...
d1edh5r

Zamachowiec spod Lyonu zaprzecza, by miał motywację religijną

35-letni Yassin Salhi, podejrzany o zabicie swojego pracodawcy oraz próbę spowodowania eksplozji w zakładach gazowych niedaleko Lyonu we Francji, powiedział śledczym, że jego motywacja nie była religijna - podały źródła zbliżone do śledztwa.
Share
Zamachowiec spod Lyonu zaprzecza, by miał motywację religijną
Źródło: AFP, Fot: PHILIPPE DESMAZES
d1edh5r

Według tych źródeł Salhi miał utrzymywać, że nie jest dżihadystą i powtarzać wcześniejsze twierdzenia, że zabójstwa dokonał w piątek po kłótniach - z żoną dzień wcześniej i szefem kilka dni wcześniej.

Salhi aresztowany na miejscu przestępstwa może być zgodnie z francuskim prawem trzymany w areszcie najwyżej 96 godzin przed postawieniem mu zarzutów lub zwolnieniem.

Odciętą głowę ofiary Salhiego, 54-letniego Herve Corony, właściciela firmy transportowej, znaleziono zatkniętą na ogrodzeniu zakładów gazowych współpracujących z tym przedsiębiorstwem transportowym. W pobliżu umieszczono dwa sztandary islamistyczne podobne do tych, jakich używają dżihadystyczni bojownicy w Syrii i Iraku.

d1edh5r

AFP informowała, że Salhi sfotografował się z głową swojej ofiary, a zdjęcie wysłał z telefonu komórkowego na numer kanadyjski. Śledczy ustalili jednak, że odbiorca w rzeczywistości znajdował się w strefie walk dżihadystów w Syrii i Iraku. Według nich odbiorca to francuski dżihadysta, który wyjechał do Syrii w listopadzie 2014 roku; walczy on w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w okolicach syryjskiego miasta ar-Rakka.

Nic nie wskazuje jednak, by sam Salhi kiedykolwiek był Syrii lub planował zamachy, choć był on w latach 2006-2008 obserwowany przez francuskie służby w związku z możliwością radykalizacji.

Żona i siostra podejrzanego, zatrzymane w piątek, zostały już wypuszczone na wolność.

Lokalne media donoszą o bardzo niestabilnym charakterze Salhiego. Cytują m.in. jego dawnego instruktora sztuk walki, który twierdzi, że Salhi miewał takie napady agresji, że inni kursanci nie chcieli z nim ćwiczyć.

d1edh5r

Podziel się opinią

Share
d1edh5r
d1edh5r
Więcej tematów