Trwa ładowanie...

Zakończyły się wybory parlamentarne w Libii

W Libii zakończyły się wybory parlamentarne. Podczas głosowania doszło do wielu aktów przemocy, m.in. w Bengazi na wschodzie kraju, gdzie w starciach islamistów z siłami rządowymi zginęło co najmniej pięć osób.

Share
Zakończyły się wybory parlamentarne w Libii
Źródło: PAP/EPA, fot: Sabri Elmhedwi
d1ufdbi

Wybory mają doprowadzić do nowego etapu przemian i przywrócenia porządku w kraju zmagającym się z przemocą i anarchią od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku.

Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza, głosowało około 630 tysięcy Libijczyków z 1,5 mln, którzy wcześniej zarejestrowali się, aby wziąć udział w wyborach. W poprzednich wyborach, dwa lata temu, zarejestrowało się 2,7 mln z 3,4 mln uprawnionych; w Libii mieszka ok. 6 mln ludzi.

Powszechny Kongres Narodowy, wybrany w lipcu 2012 roku podczas pierwszych wolnych wyborów w historii kraju po ponad 40 latach autorytarnych rządów Kadafiego, był sparaliżowany sporami między nacjonalistami a islamistami. Według obserwatorów, potęgowało to atmosferę chaosu w kraju w sytuacji, gdy odtwarzana armia libijska próbuje się przeciwstawić byłym rebeliantom, separatyzmowi plemiennemu i dążeniom islamistów.

Ostatecznych wyników należy spodziewać się w ciągu kilku dni - podała Centralna Komisja Wyborcza. Wybory odbywały się w ok. 1600 lokalach wyborczych przygotowanych w miastach na terenie całego kraju, poza Darną na północnym wschodzie, która jest bastionem islamskich ekstremistów.

W związku z głosowaniem środa była w Libii dniem wolnym od pracy.

d1ufdbi

Podziel się opinią

Share
d1ufdbi
d1ufdbi
Więcej tematów