Trwa ładowanie...
29-06-2015 17:49

Zachód potrzebuje humanistów

Kierunki humanistyczne mają złą prasę. Jak się jednak okazuje - to tendencja głównie polska, częściowo europejska. Najbardziej rozwinięta gospodarka świata - amerykańska - potrzebuje humanistów i ich docenia.

Zachód potrzebuje humanistówŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d13014h
d13014h

Unia Europejska promuje przede wszystkim kierunki inżynierskie. Jednak w Europie Zachodniej od niedawna nieśmiało rynek pracy zaczyna doceniać umiejętności i wiedzę absolwentów kierunków humanistycznych. Niektórzy z nich znajdują pracę w zarządach firm, współtworzą plany architektoniczne miast, można ich spotkać w biurach projektowych koncernów samochodowych.

W Polsce nagonka na humanistów trwa w najlepsze. Jednak krytykowanie studiów humanistycznych wcale nie jest powszechne na Zachodzie. Według prof. Marcina Króla ten czarny PR wokół humanistów to moda tylko europejska, gdyż np. w Stanach Zjednoczonych humanistyka rozkwita na nowo. Po latach "technologizacji" szkolnictwa wyższego Ameryka poszła po rozum do głowy. Tamtejsi naukowcy dwa lata temu na zlecenie Kongresu USA wydali raport, w którym przestrzegli, że skutki kształcenia kładącego nacisk prawie wyłącznie na praktyczne umiejętności zawodowe mogą w przyszłości bardzo niekorzystnie wpłynąć na gospodarczą i militarną pozycję Stanów Zjednoczonych.

Za kilka lat może się okazać, że polski i europejski rynek pracy przesyci się inżynierami, tak intensywnie dziś promowanymi. Ameryka już zawraca z błędnej drogi. Strategicznym wyborem może więc okazać się wybór kształcenia humanistycznego, szczególnie na wymagającym międzynarodowym rynku pracy.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj