Z tej studni nabrać wody można tylko w Wielkanoc
Tylko raz w roku w Poznaniu można nabrać wody ze źródła w piwnicach Kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa Chrystusa. W Wielką Sobotę zejście do podziemi staromiejskiej świątyni jest otwarte, w studni działa też niewielka pompa. Co roku przed źródłem ustawia się kolejka. Można wypić wodę na miejscu, można zabrać do domu.
03.04.2010 | aktual.: 06.04.2010 07:18
Właściwości wody mają wynikać z legendy opisującej wydarzenia z 1399 roku. Grupa Żydów miała nakłonić wtedy dziewczynę, która dla nich pracowała, aby ukradła hostie. Chcieli przekonać się, czy są one rzeczywiście ciałem Chrystusa. Mężczyźni, próbowali utopić hostie, ale wypływały one na powierzchnie. W miejscu, gdzie znaleziono hostię, w XVIII wieku powstał kościół. Wierni nadal wierzą, że woda płynąca w jego podziemiach ma wyjątkowe właściwości.
Obecnie świątynia jest kościołem rektorskim parafii farnej. Służy też poznańskim grekokatolikom - celebrowania jest tam liturgia w rycie bizantyjsko-ukraińskim. Na początku XX wieku na Kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa pojawiła się tablica upamiętniająca domniemaną profanację. W 2005 roku metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki polecił usunąć tablicę z powodu jej antyżydowskiej treści. Tablicę przekazano do Muzeum Archidiecezjalnego.