PolskaWystawę czasową Lustra otwarto w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Wystawę czasową Lustra otwarto w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

35 eksponatów - kalejdoskopów, lustrzanych układanek, krzywych zwierciadeł, pozwalających poznać zjawisko symetrii udostępniło swoim gościom stołeczne Centrum Nauki Kopernik. Otwarta w czwartek nowa wystawa czasowa - Lustra potrwa do 29 maja 2016 r.

Wystawę czasową Lustra otwarto w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Małgorzata Jaworska

- Lustra są niezwykle ważne zarówno dla edukacji i nauki. Gdy byłam mała, jak każda dziewczynka, spędzałam mnóstwo czasu przed lustrem. Moja mama mówiła: gdybyś spędzała choćby dziesięć minut dziennie na nauce tabliczki mnożenia, to byś się jej w końcu nauczyła. Napisała mi więc tę tabliczkę na lustrze, a ja rzeczywiście tak się nauczyłam tabliczki mnożenia. To był wkład luster w moją edukację - powiedziała podczas uroczystości otwarcia wystawy wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik, Irena Cieślińska.

Podobne doświadczenie - jak mówiła - miał Albert Einstein, który zastanawiał się, czy gdyby biegł z prędkością światła, to czy zobaczyłby w trzymanym lustrze swoje odbicie. - W ten sposób doszedł do teorii, która mówi m.in., że czas w szybko poruszającym się obiekcie płynie wolniej - wyjaśniała wicedyrektor CNK.

Symetria lustrzana, albo brak tej symetrii, jest fundamentem fizyki. - Ona tłumaczy, dlaczego w świecie jest więcej materii niż antymaterii - zaznaczyła Cieślińska.

Symetria ma również znaczenie w naszym codziennym życiu: symetryczne twarze wydają się nam bardziej atrakcyjne, wygodniej nam nieść ciężkie zakupy w dwóch siatkach i obu rękach, niż w jednej. Symetrię odnajdziemy w budowie figur geometrycznych, równaniach i prawach fizycznych. Dlatego też samodzielne eksperymentowanie na wystawie Lustra może pomóc zrozumieć zasady matematyki i zachęcić do abstrakcyjnego myślenia.

- W języku polskim są dwa słowa, które służą do określenia tego przedmiotu: lustro i zwierciadło. Lustro odbija obraz. Można powiedzieć, że go odtwarza. Zwierciadło pokazuje coś więcej, głębiej, coś odzwierciedla, wchodzi w głąb poznania. Ta wystawa łączy obydwie funkcje - mówiła w czwartek podczas otwarcia wystawy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Lipińska-Nałęcz.

Wystawę przygotowała szwajcarska Technorama - jedno z najważniejszych centrów nauki na świecie. - Możemy zadawać sobie pytanie: co dzieje się po drugiej stronie lustra. Może wydawać się, że lustro zamienia strony, ale sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. W centrum Technorama mamy obsesję na temat tego typu zjawisk, staramy się je wyjaśniać poprzez doświadczenie, czyli prawdziwy kontakt z takimi zjawiskami - mówił w czwartek dyrektor Technoramy Thorsten Kunnemann.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)