Trwa ładowanie...
d4lnnr9

Wyłoniono projekt gdańskiego planetarium. Gwiazdy będzie można oglądać pod ziemią!

Centrum Hewelianum rozstrzygnęło konkurs dotyczący planetarium. Będzie się ono znajdować w podziemiach placówki. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany do końca 2017 roku. Koszt inwestycji to 12 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyłoniono projekt gdańskiego planetarium. Gwiazdy będzie można oglądać pod ziemią!
(WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec)
d4lnnr9

Konkurs na koncepcję architektoniczną Centrum Hewelianum w Gdańsku został rozstrzygnięty. Wpłynęło 11 propozycji. Ostatecznie wyłoniono trzy najlepsze prace. Zwyciężyła koncepcja pracowni Arc2 Fabryka Projektowa. Projekt zakłada usytuowanie placówki pod ziemią. Wrocławska firma otrzymała 5 tys. złotych nagrody. Została również zaproszona do negocjacji w sprawie opracowania dokumentacji inwestycji.

- W mającym powstać planetarium będą odbywały się pokazy o tematyce astronomicznej oraz projekcje filmów. Będzie także możliwość organizacji koncertów czy pokazów naukowych. Znajdzie się w nim przestrzeń ekspozycyjna z interaktywną wystawą o tematyce astronomicznej. Jest to nasza odpowiedź na duże zainteresowanie astronomią, która obecna jest podczas naszych cyklicznych imprez popularyzujących naukę np. Nocy Spadających Gwiazd oraz do niedawna na astronomiczno-fizycznej wystawie Energia Niebo i Słońce. Planetarium będzie otwarte dla mieszkańców Gdańska, dla uczniów szkół i przedszkoli oraz oczywiście dla turystów - wyjaśnia WP Magda Szymańska z Centrum Hewelianum.

Obserwatorium powstanie pod ziemią. Będzie miało kształt koła z pół-sferycznym sufitem. Planetarium będzie mieścić 80 osób. Na jego wyposażenie będzie się składać ekran, projektory, głośniki oraz stanowisko sterowania. Wedle planów sala będzie wielofunkcyjna. Może stać się miejscem wyświetlania filmów 5D oraz organizacji koncertów i spotkań edukacyjnych.

d4lnnr9

Planetarium to nie tylko miejsce obserwacji gwiazd. W obiekcie swoje miejsce znajdą sale dydaktyczne, przestrzenie wystawowe oraz studio do przygotowywania własnych pokazów przez gości. Każdy chętny będzie mógł skorzystać z podziemnej kawiarni.

Budowa planetarium była planowana od 2008 roku. Wówczas powołano do życia Centrum Hewelianum. Ma ono popularyzować astronomię jako naukę. Jednak dopiero w ubiegłym roku projekt przeszedł do fazy realizacji.

Gdański obiekt będzie jednym ogólnodostępnym obserwatorium w Trójmieście. Akademia Morska oraz Akademia Marynarki Wojennej posiadają własne obserwatoria. Jednak od zakończenia remontów w 2011 roku obie placówki pozostają zamknięte dla zwiedzających.

Planetarium nosić będzie łacińską nazwę "Stellaeburgum". Tak właśnie Jan Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. powstało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku. Teraz „Gdańszczanin Tysiąclecia” patronuje gdańskiemu centrum nauki - Hewelianum.

W 2015 roku gotowa będzie dokumentacja techniczna obiektu. Wówczas będą mogły ruszyć prace budowlane, które potrwają dwa lata. Szacunkowy koszt inwestycji to 12 mln zł.

d4lnnr9

Podziel się opinią

Share
d4lnnr9
d4lnnr9
Więcej tematów