Wybuch pandemii COVID-19. WHO żąda kontroli laboratoriów w Chinach
Światowa Organizacja Zdrowia prowadzi dochodzenie w sprawie pandemii koronawirusa. Organizacja domaga się kontroli laboratoriów na terenie Chin, w których wykryto pierwsze przypadki wirusa SARS-CoV-2.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od kilku miesięcy prowadzi nowe, dogłębne śledztwo w sprawie wybuchu pandemii COVID-19. Międzynarodowa organizacja uważa, że konieczne jest prowadzenie działań i badań w pięciu głównych obszarach.
W tym także "kontrole laboratoriów i placówek badawczych działających w regionie, w którym w grudniu 2019 r. stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań na koronawirusa".
Takie informacje przekazał w piątek Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, w trakcie spotkania z przedstawicielami państw członkowskich organizacji.
Zobacz też: Czarnek fanem Unii Europejskiej? "On kompletnie jej nie rozumie"
Wybuch pandemii COVID-19. WHO chce przeprowadzić badania
Dyrektor oznajmił, że WHO oczekuje od Chin wsparcia nowej fazy badań przez udostępnienie wszystkich istotnych danych.
- Podobnie oczekujemy, że wszystkie państwa członkowskie będą wspierać proces naukowy poprzez powstrzymanie się od jego upolitycznienia - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dyrektor generalny dodał, że WHO chce nie tylko skontrolować chińskie laboratoria, ale także prowadzić: "zintegrowane badania ludzi, dzikich zwierząt, zwierząt żyjących w niewoli i zwierząt gospodarskich oraz środowiska" oraz "badania, w których priorytetem będą strefy geograficzne, gdzie pojawienie się SARS-CoV-2 zostało wcześniej zgłoszone, oraz sąsiednie strefy, w których występuje wysoka częstotliwość występowania pokrewnego koronawirusa (SARSr-CoV) w zasobach innych niż ludzkie".
To nie są jedyne żądania WHO. Organizacja chce także przeprowadzić badania związane z targami zwierząt w Wuhanie oraz okolicach. W tym zbadania zwierząt, które są sprzedawane na rynku hurtowym w Huanan i badań ws. dodatkowych prac w zakresie epidemiologii i epidemiologii molekularnej. "W tym pierwszych sekwencji wirusa" - dodano.
W piątek Chiny odrzuciły krytykę szefa WHO na temat braku współpracy. Dlatego też nowa faza badań pochodzenia epidemii koronawirusa jest sprawą dość delikatną w stosunkach z tym krajem.
Koronawirus na świecie. Raport
W piątek przekazano, że według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa do tej pory zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 189 mln ludzi na całym świecie.
Przez COVID-19 zmarło łącznie 4,07 mln ludzi. Na całym świecie wykonano ponad 3,5 mld szczepień przeciwko koronawirusowi.