Trwa ładowanie...

Pochodzenie koronawirusa. Szef WHO apeluje do Chin

Od wybuchu pandemii COVID-19 minęło prawie 1,5 roku. WHO nadal analizuje przyczyny pojawienia się wirusa. Zdaniem szefa organizacji coraz bardziej prawdopodobna staje się teoria o wycieku laboratoryjnym.

Pochodzenie koronawirusa. Szef WHO: Chiny powinny się zaangażować w badania Pochodzenie koronawirusa. Szef WHO: Chiny powinny się zaangażować w badania Źródło: Getty Images
d2ozfoy
d2ozfoy

Według aktualnych danych za pierwszy przypadek COVID-19 uznaje się zakażenie u 55-letniego pacjenta z Chin. U mężczyzny wynik badań przedstawiono 17 listopada 2019 roku.

Od tego czasu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bada przyczyny wystąpienia choroby. Przeszkodą okazuje się postawa chińskich władz. - Z niecierpliwością czekamy na współpracę w tej kwestii z chińskimi przedstawicielami - tłumaczył w piątek Mike Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych.

Ryan podkreślał, że władze w Pekinie nadal nie przekazały danych o pierwszych dniach rozprzestrzenia się wirusa w ich kraju.

Zobacz też: Wariant Delta w całej Polsce? Dr Sutkowski o "zielonych wyspach"

W podobnym tonie wypowiedział się w czwartek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Podstawowym problemem jest udostępnianie przez Chiny surowych danych z początkowego okresu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na zakończenie pierwszego etapu badań powiedziałem, że ten problem musi zostać rozwiązany - przekazał etiopski polityk.

d2ozfoy

- Chiny powinny bardziej zaangażować się we współpracę z WHO w kwestii wyjaśnienia genezy pandemii. (...) Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie lepsza niż do tej pory, bo wszyscy musimy wiedzieć, co naprawdę się wydarzyło - dodał Tedros Adhanom.

Pochodzenie koronawirusa. Wyciek z laboratorium?

Początkowo za najbardziej prawdopodobną teorię pochodzenia COVID-19 uznano wersję o przejściu wirusa na człowieka ze zwierzęcia. Tę hipotezę podtrzymywali także naukowcy z USA i administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Zdaniem Tedrosa były to deklaracje przedwczesne. - Problematyczną kwestią jest fakt, że podjęto zbyt wcześnie próbę zmniejszenia liczby hipotez odnośnie pochodzenia koronawirusa, takich jak te o wycieku wirusa z laboratorium. (...) Wypadki laboratoryjne się zdarzają, to dość powszechne, bardzo ważne jest więc sprawdzenie, co działo się w laboratorium przed pandemią. Potrzebujemy bezpośrednich informacji o tym - przekonywał szef WHO.

d2ozfoy

- Mam nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę i rozmowy z Chinami. Jesteśmy to winni czterem milionom osób, które zmarły - skonkludował Tedros Adhanom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozfoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozfoy
Więcej tematów