Szczepionki mRNA. WHO mówi o powikłaniach
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostrzega "prawdopodobny związek" pomiędzy szczepionkami mRNA na COVID-19 a zapaleniem mięśnia sercowego. Jak podkreślają jednak eksperci z WHO, związek ten oceniają jako "bardzo rzadki".
Eksperci WHO zabrali głos ws. możliwych powiązań między szczepionkami mRNA na COVID-19 (Pfizer i Moderna - red.) a zapaleniem mięśnia sercowego.
Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce na COVID. WHO: prawdopodobne
Jak zaznaczyła WHO, korzyści płynące ze szczepionki na COVID generalnie przewyższają ryzyko. Komisja WHO ds. bezpieczeństwa szczepionek przeanalizowała dane, pochodzące głównie z USA, dotyczące schorzeń mięśnia sercowego występujących po szczepieniu preparatem BioNTech/Pfizer lub Moderna.
- Zgłoszone przypadki występowały zazwyczaj w ciągu kilku dni od szczepienia, nieco częściej u młodych mężczyzn i częściej po drugim szczepieniu szczepionką mRNA na COVID - zaznaczyła WHO.
Szczepionka mRNA powodem choroby? WHO: ryzyko bardzo rzadkie
Podkreślono też, że obecne dane sugerują istnienie "prawdopodobnego związku" między tymi przypadkami a szczepionką. Niezależnie od tego, "korzyści ze szczepienia mRNA przeciw COVID-19 przewyższają ryzyko".
Zgodnie z danymi WHO zmniejszyła się liczba hospitalizacji i zgonów. Ponadto, jak zaznaczają eksperci, przypadki wspomnianych zachorowań zdarzają się "bardzo rzadko".
W USA odnotowano już setki przypadków zapalenia mięśnia sercowego po zaszczepieniu szczepionką mRNA na COVID. Istnieją podejrzenia, że szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna mogą powodować pojedyncze przypadki zapalenia mięśnia sercowego (Myokarditis) lub osierdzia (Perikarditis) u młodych ludzi.
Jednak to Izrael był pierwszym krajem, który zgłosił możliwy związek między tymi chorobami a szczepieniami. Tam jednak, do tej pory, nie został on jednak jeszcze udowodniony.
Źródło: "Deutsche Welle"
Autor: (AFP/gwo)