Trwa ładowanie...

Wybory do Europarlamentu 2019. Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Europarlamentu 2019, które odbędą się 26 maja, na poparcie w okolicach 40 proc. mogą liczyć Koalicja Europejska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Kto prowadzi w sondażach i kto ma szanse na wygraną w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Share
Wybory do Europarlamentu 2019. Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego?Źródło: Getty Images
d3uhy2m

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Komitety wyborcze

W wyborach do Europarlamentu 2019 może startować każdy obywatel Unii Europejskiej, który ukończył 21. rok życia, mieszka na terenie wspólnoty od co najmniej 5 lat, nie był karany, ani nie jest ścigany z oskarżenia publicznego. Po spełnieniu wymienionych warunków każdy kandydat musi zostać zrzeszony w komitecie wyborczym, który w przypadku wyborów do PE może być założony zarówno przez partię polityczną, jak i organizację społeczną.

6 kwietnia 2019 minął termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 poprawnie zarejestrowało się 26 komitetów, z czego tylko 9 z nich przedłożyło listy wyborcze.

Oto lista 9 komitetów wyborczych, spośród których 1 wygra wybory do Parlamentu Europejskiego:

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyniku wyborów

Na pytanie, kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego, odpowiadają najnowsze sondaże. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość jest liderem głosowania. PiS już od ponad dwóch miesięcy utrzymuje przewagę nad swoim największym rywalem, czyli Koalicją Europejską. Jeżeli głosowanie odbyłoby się dzisiaj, to Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory do Europarlamentu.

Głosy Polaków rozkładają się następująco:

  • KW Prawo i Sprawiedliwość – 37,9 proc.
  • KKW Koalicja Europejska – 34,7 proc.

Na mandat mogą również liczyć kandydaci z tych komitetów, które otrzymały co najmniej 5 proc. głosów w skali kraju. Według sondaży będą to:

  • KW Wiosna Roberta Biedronia – 7,6 proc.
  • KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – 5,5 proc.
  • KWW Kukiz'15 – 5,5 proc.
d3uhy2m

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Frekwencja wyborcza

Okazuje się, że wybory do Europarlamentu 2019 mogą przejść do historii ze względu na frekwencję. Z sondaży wiemy, że może być ona wyjątkowo wysoka. Wybory do PE odbyły się już trzykrotnie (w latach 2004, 2009 oraz 2014), a w stronę urn za każdym razem poszło nie więcej niż 25 proc. Plaków. W tym roku zdecydowaną chęć do głosowania wyraziło około 40 proc. respondentów. Natomiast na pytanie: "Czy weźmiesz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019" "raczej tak" odpowiedziało 12 proc. ankietowanych.

Przypominamy, że wybory do europarlamentu 2019 odbędą się w niedzielę 26 maja. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00.

d3uhy2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uhy2m
d3uhy2m
Więcej tematów