ycipk-21lk0h

Wybory do Europarlamentu 2019. Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Europarlamentu 2019, które odbędą się 26 maja, na poparcie w okolicach 40 proc. mogą liczyć Koalicja Europejska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Kto prowadzi w sondażach i kto ma szanse na wygraną w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdź, kto ma największe szanse, aby wygrać wybory do Europarlamentu 2019.
Sprawdź, kto ma największe szanse, aby wygrać wybory do Europarlamentu 2019. (Getty Images)
ycipk-21lk0h

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Komitety wyborcze

W wyborach do Europarlamentu 2019 może startować każdy obywatel Unii Europejskiej, który ukończył 21. rok życia, mieszka na terenie wspólnoty od co najmniej 5 lat, nie był karany, ani nie jest ścigany z oskarżenia publicznego. Po spełnieniu wymienionych warunków każdy kandydat musi zostać zrzeszony w komitecie wyborczym, który w przypadku wyborów do PE może być założony zarówno przez partię polityczną, jak i organizację społeczną.

6 kwietnia 2019 minął termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 poprawnie zarejestrowało się 26 komitetów, z czego tylko 9 z nich przedłożyło listy wyborcze.

ycipk-21lk0h

Oto lista 9 komitetów wyborczych, spośród których 1 wygra wybory do Parlamentu Europejskiego:

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyniku wyborów

Na pytanie, kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego, odpowiadają najnowsze sondaże. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość jest liderem głosowania. PiS już od ponad dwóch miesięcy utrzymuje przewagę nad swoim największym rywalem, czyli Koalicją Europejską. Jeżeli głosowanie odbyłoby się dzisiaj, to Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory do Europarlamentu.

ycipk-21lk0h

Głosy Polaków rozkładają się następująco:

  • KW Prawo i Sprawiedliwość – 37,9 proc.
  • KKW Koalicja Europejska – 34,7 proc.

Na mandat mogą również liczyć kandydaci z tych komitetów, które otrzymały co najmniej 5 proc. głosów w skali kraju. Według sondaży będą to:

  • KW Wiosna Roberta Biedronia – 7,6 proc.
  • KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – 5,5 proc.
  • KWW Kukiz'15 – 5,5 proc.

Głosy rozkładają się podobnie również w sondażu przeprowadzonym przez Ariadne czy Ośrodek badawczy Dobra Opinia dla Polska Press Grupy.

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Frekwencja wyborcza

ycipk-21lk0h

Okazuje się, że wybory do Europarlamentu 2019 mogą przejść do historii ze względu na frekwencję. Z sondaży wiemy, że może być ona wyjątkowo wysoka. Wybory do PE odbyły się już trzykrotnie (w latach 2004, 2009 oraz 2014), a w stronę urn za każdym razem poszło nie więcej niż 25 proc. Plaków. W tym roku zdecydowaną chęć do głosowania wyraziło około 40 proc. respondentów. Natomiast na pytanie: "Czy weźmiesz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019" "raczej tak" odpowiedziało 12 proc. ankietowanych.

Przypominamy, że wybory do europarlamentu 2019 odbędą się w niedzielę 26 maja. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00.

ycipk-21lk0h
ycipk-21lk0h