Trwa ładowanie...
d10qmad

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować poza miejscem zameldowania?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, które odbędą się już 26 maja, Polacy wyłonią nazwiska 51 posłów, którzy będą reprezentować interesy naszego kraju w Brukseli oraz Strasburgu. Jednak nie każdy z nas będzie miał możliwość oddania głosu w stałym miejscu zamieszkania. Dowiedz się, jak głosować poza miejscem zameldowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podpowiadamy, jak głosować poza miejscem zameldowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019.
Podpowiadamy, jak głosować poza miejscem zameldowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019. (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d10qmad

Głosowanie poza miejscem zameldowania 2019. Wpisz się do rejestru wyborców

Aby swobodnie głosować poza miejscem zameldowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, można złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców gminy. Jest to ułatwienie dla osób, które na stałe mieszkają poza miejscem swojego zameldowania lub dla wyborców, którzy nigdy nie byli zameldowani na terenie naszego kraju. Z takiej opcji mogą skorzystać osoby nieurodzone w Polsce. W tym przypadku jedynym warunkiem jest posiadanie obywatelstwa jednego z 28 krajów, które należą do Unii Europejskiej.

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców można złożyć zarówno przez internet, jak i osobiście. Opcja internetowa wiąże się z koniecznością posiadania profilu zaufanego w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Po prawidłowym wypełnieniu formularza na stronie rządowej: obywatel.gov.pl, należy poczekać na rozpatrzenie wniosku przez urzędnika. Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców otrzymamy w ciągu 5 dni.

d10qmad

W celu osobistego złożenia wniosku należy udać się do Urzędu Gminy, w której obecnie mieszkamy. Taki dokument można pobrać bezpośrednio ze strony i powinny się w nim znaleźć takie dane jak: imię i nazwisko, imię ojca, numer PESEL oraz data urodzenia. Trzeba do niego dołączyć kserokopię dowodu osobistego oraz deklarację, w której jest zawarty adres pobytu stałego. Pisemny wniosek o wpis do rejestru wyborców należy złożyć nie później niż do 21 maja 2019.

Warto wiedzieć, że nazwisko jednego obywatela może widnieć tylko w jednym rejestrze wyborców.

Głosowanie poza miejscem zameldowania 2019. Dopisz się do spisu wyborców

Drugim sposobem, który pozwoli uzyskać nam prawo do głosowania poza miejscem zameldowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, jest dopisanie nazwiska do spisu wyborców. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które spędzą 26 maja poza miejscem swojego zamieszkania lub nie mieszkają już w Polsce. Jeżeli wiesz, że w dzień wyborów do Europarlamentu 2019 będziesz na urlopie w innej miejscowości, dostarcz wniosek o dopisanie się do spisu wyborców w gminie, w której będziesz przebywać.

d10qmad

Dokument można złożyć przez internet (na platformie ePUAP, który pozwala potwierdzić tożsamość) lub osobiście w Urzędzie Gminy (najpóźniej 5 dni przed wyborami do PE 2019). Wniosek należy przygotować samodzielnie i uwzględnić w nim:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • imię ojca,
  • datę urodzenie,
  • numer PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • adres pobytu czasowego w dniu wyborów.

Urzędnik rozpatrzy podanie w ciągu kilku dni.

Ponadto istnieje możliwość dopisania się do spisu wyborców w dniu wyborów. Wystarczy pokazać członkom obwodowej komisji wyborczej zaświadczenie o prawie do głosowania. Obywatel mieszkający za granicą może głosować na podstawie ważnego paszportu i potwierdzenia w formie karty stałego pobytu wraz z tłumaczeniem.

Głosowanie poza miejscem zameldowania 2019. Pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania

d10qmad

Chcesz zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 poza miejscem zameldowania, ale nie znasz adresu, w którym będziesz przebywać 26 maja? W takim przypadku możesz się starać o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument weźmiesz z Urzędu Gminy, która pełni funkcje administracyjne w okręgu twojego zamieszkania.

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można brać udział w wyborach w kraju, za granicą oraz na polskim statku morskim.

W uporządkowaniu informacji na temat głosowania w wyborach do PE 2019 poza miejscem zameldowania pomoże filmik umieszczony poniżej:

d10qmad

Należy pamiętać, że warunkami uzyskania wszystkich wymienionych wyżej wniosków lub zaświadczeń są pełnoletność oraz posiadanie pełni czynnych lub biernych praw wyborczych.

Podziel się opinią

Share

d10qmad

d10qmad
d10qmad
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów