Trwa ładowanie...
d4609t4

Wszczęto postępowanie ws. bliskiego doradcy byłego prezydenta Hu Jintao

Chińskie władze wszczęły postępowanie przeciwko bliskiemu doradcy byłego prezydenta Hu Jintao - poinformowała w krótkim oświadczeniu państwowa agencja Xinhua. Ling Jihua miał się dopuścić "poważnych naruszeń dyscypliny".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posiedzenie chińskiego rządu
Posiedzenie chińskiego rządu (PAP/EPA, Fot: Wang Zhao)
d4609t4

Xinhua nie podaje szczegółów. Agencja Reutera podkreśla, że termin "naruszenie dyscypliny" używany jest na określenie przestępstw korupcyjnych.

Agencja Associated Press przypomina, że kariera polityczna Linga załamała się w związku z głośnymi wydarzeniami z marca 2012 roku, kiedy to w Pekinie w wypadku samochodowym zginął jego syn. Sprawa nabrała rozgłosu, ponieważ mężczyzna prowadził luksusowy samochód sportowy marki Ferrari, a w chwili, kiedy doszło do wypadku, był półnagi. W katastrofie poważnie ranne zostały też dwie młode kobiety, które również były rozebrane.

AP podaje, że doradca byłego prezydenta był oskarżany o próby zatuszowania skandalu.

d4609t4

Ling pełnił wtedy funkcję szefa Biura Generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i był bliskim doradcą prezydenta Hu Jintao. Był wówczas uznawany przez obserwatorów za jednego z najważniejszych i najbardziej oddanych stronników prezydenta. Przed wypadkiem typowano go do objęcia wysokiego stanowiska w Biurze Politycznym KC po przekazaniu władzy w kraju nowemu pokoleniu przywódców.

Po wypadku Ling został przeniesiony z zajmowanego dotychczas stanowiska na mniej prestiżową pozycję szefa centralnego wydziału KC KPCh ds. pracy ze Zjednoczonym Frontem. Struktura ta zajmuje się zapewnieniem wsparcia środowisk bezpartyjnych dla polityki KPCh.

Chińskie władze prowadzą też od czerwca postępowanie w sprawie starszego brata Linga - Zhengce. Został on oskarżony o "poważne naruszenia dyscypliny i prawa".

d4609t4

Podziel się opinią

Share
d4609t4
d4609t4
Więcej tematów